Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára elmondta, a javaslat szerint
kormányzati személyügyi központot hoznának létre, hogy a létszámgazdálkodás új rendszerét működtetni lehessen, és a jövőben se termelődjön újra a felesleges bürokrácia.
A javaslat rögzíti továbbá a kormány működésére, a miniszterelnök feladataira, a kormányülésekre, a kabinetek működésére vonatkozó szabályokat, megteremti a kormányzati létszámgazdálkodáshoz szükséges fogalmakat, jogi kereteket.
A kormányzati személyügyi központ meghatározná, hogy mennyi álláshely áll rendelkezésre a központi közigazgatásban, és azon belül a minisztériumoknak nagyobb mozgásteret biztosítanának, hogy ezeket az álláshelyeket a lehető leghatékonyabban használják fel - ismertette a részleteket az államtitkár.
Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára közölte, azzal is
példát szeretnének mutatni a versenyszférának azzal, hogy a javaslatban külön fejezet tartalmazza a családbarát intézkedéseket.
"Egy olyan szabályozás született, amely a teljesítményen kívül, kiemelt szerepet szán a családi körülményeknek is, a családi helyzetre is tekintettel van. A javadalmazásnál is figyelembe veszik ezeket a szempontokat" - fogalmazott a köztévében Novák Katalin.
A részletekről szólva elmondta,
a kisebb gyermek hároméves koráig, nagycsalád esetén a legkisebb gyermek ötéves koráig a részmunkaidő mellett a valóban rugalmas munkaidőt, például a tömbösített munkavégzés lehetőségét is biztosítanák, és bevezetnék a távmunka lehetőségét is.
Duplájára emelnék a gyermekek után járó pótszabadságok mértékét és
hosszabb lenne a gyermek születése után járó apaszabadság is.
Új elemként megjelenne a
nagyszülőknek járó pótszabadság,
valamint többletjuttatásként bevezetnék a családalapítási támogatást.