Október végére 50,7 milliárd forint értékű lejárt fizetési határidejű számlát halmoztak fel a magyar kórházak, átlépve az egyfajta lélektani határként emlegetett 50 milliárd forintot - írta a Napi.hu.
Az egyhavi növekedés meghaladta az ötmilliárd forintot, ráadásul majdnem a teljes növekmény a 60 napon túl lejárt számlák teljesítésének továbbhalasztásából származott. Úgy tűnik, épp esedékessé váló kötelezettségeiknek szívesebben tesznek eleget a kórházak, mint régi adósságaik kiegyenlítésének. 2017 végéhez képest 35,2 milliárd forinttal nőtt az adósságállomány, azaz havonta átlagosan 3,5 milliárddal gyarapodik a beszállítók felé a tartozás.
A portál felidézte, hogy az adósságnövekedés őszi gyorsulása nem szokatlan jelenség, valamint hogy egy éve már november 4-én hivatalosan is bejelentették az adósságkonszolidációt, 2016-ban viszont csak november 17-én érkezett a beszállítókat megnyugtató közlemény.
A beszállítókat képviselő Orvostechnikai Szövetség szerint a cégek már hetekkel ezelőtt jelezték, hogy októberben meglódult a lejárt kintlévőség-állományuk és durvább lett a kórházak nem-fizetése. Ugyanakkor, iparági információk szerint egyes cégeknek kötelesek fizetni a kórházak, akár a többiek kárára is.
Tartozások
A Péterfy Sándor utcai kórház vezeti az adóslistát (egy hónap alatt 462 millió forint értékű lejárt számla kifizetését halasztották el).
A Honvédkórház felzárkózott a második helyre (a március végi zéró adósságszintről október végére 2,73 milliárdnyi adósságot halmoztak fel; csak októberben 776 millió forinttal nőtt az állomány).
Kétmilliárd fölötti a tartozása két nagy megyei intézménynek is, a Békés megyei kórháznak és a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Hetényi Géza kórháznak.