eur:
402.93
usd:
360.91
bux:
97065.84
2025. május 17. szombat Paszkál
Harmincszoros nagyításban egy agy szelet. Magyar kutatóknak sikerült elsőként a világon háromdimenziós mikroszkópot készíteniük a MTA - Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetében. Az új berendezéssel arra keresik a választ, hogy egyetlen idegsejt nyúlványaiban milyen matematikai műveletek zajlanak, amikor egy új információ keletkezik, illetve ennek milyen fiziológiai folyamatok állnak a hátterében. Konkrét példaként: vizsgálják az idegsejt nyúlványaiban terjedő aktív elektromos hullámokat, ezek keletkezését, tér-időbeli összegződését. A vizsgálatok az agyműködés lényegének megértéséhez vihetik közelebb a kutatókat. Az összetett idegtudományi, optikai, lézerfizikai, gépészeti fejlesztésben nagy szerepe volt a BME Atomfizika Tanszékének is.
Nyitókép: Balaton József

Részleges sztrájk az ELTE-n

A Biológia Intézet gyakorlati óráin lapinformációk szerint nem kapják meg a szükséges gyakorlati tudást a hallgatók, a drága kísérletekre ugyanis nincs pénz. Az oktatók kísérleteket elhagyó akciója egy hónapig is eltarthat.

Az Index információi szerint Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán

a Biológia Intézet egyes tanszékei, oktatói e hét elején részleges sztrájkba kezdtek.

A tiltakozás előre láthatólag egy hónapig tart, oka pedig az, hogy az intézet az ELTE költségvetéséből nem kapta meg a gyakorlati oktatáshoz szükséges összeget a tanév őszi félévére.

A lap információi szerint a sztrájk úgy valósul meg, hogy

a gyakorlati órákon nem végzik el a költséges tevékenységeket, csak szóban ismertetik az aktuális kísérleteket.

Az Indexhez eljutott intézeti körlevélben az oktatók "méltánytalan helyzetről" írnak, amelyben "elhivatottságból próbálnak valamiféle képzési színvonalat fenntartani". Mint a levélben fogalmaznak, az akcióval az egyetem vezetése és a hallgatók előtt is nyilvánvalóvá akarják tenni a helyzet tarthatatlanságát.

A lapnak írásban nyilatkozó

kari dékán, Surján Péter nem tud sztrájkról,

csupán költséges kísérletek elmaradásáról, de ennél többet nem kívánt megosztani a nyilvánossággal. A Biológia Intézet igazgatója, Miklósi Ádám viszont elmondta, hogy

az ELTE éve óta kéri a fenntartót, hogy vegye figyelembe, egy biológus képzése sokkal többe kerül, mint egy angoltanáré, ezért differenciálni kellene a hallgatói kvótát.
Címlapról ajánljuk

Most majd beömlik a tudomány a színpadra

Tudomány Éve a színházban címmel indít programsorozatot az MTA - együttműködve a hazai és határon túli színházakkal, valamint a Magyar Művészeti Akadémiával. A kezdeményezésről Oberfrank Ferenc, az MTA köztestületi igazgatója beszélt az InfoRádióban..
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.19. hétfő, 18:00
Szakáli István Loránd
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója
Ilyen veszélyeket jelenthet az AI a közgazdasági kutatásban

Ilyen veszélyeket jelenthet az AI a közgazdasági kutatásban

Az elmúlt évtizedek során a közgazdasági kutatás módszertana jelentős átalakuláson ment keresztül. Az ökonometriai módszerek fejlődése és elterjedése, majd a nagy adatbázisok megjelenése után a következő fontos mérföldkövet a mesterséges intelligencia térhódítása jelenti. Ám a módszertani fejlődés nem feltétlenül jelenti az elméleti megértés fejlődését is. Sőt, gyakran éppen az ellenkezője az igaz: a technikai eszközök bonyolultságának növekedésével arányosan csökken az elemzések elméleti megalapozottsága. A tudománytörténet számos példát szolgáltat arra, hogy az új módszerekbe vetett túlzott bizalom tévútra viheti a kutatókat. A közgazdaságtanban különösen jellemző ez a jelenség, mivel e diszciplína folyamatosan küzd a természettudományok egzaktságának elérésére való törekvés és a társadalomtudományi jelenségek inherens komplexitása közötti feszültséggel. Az ökonometria hajnalán hasonló lelkesedés volt tapasztalható, mint amit most a mesterséges intelligencia alkalmazásával kapcsolatban látunk. Azonban utólag nyilvánvalóvá vált, hogy a matematikai formalizmus önmagában nem oldotta meg a közgazdasági kérdéseket – sőt, esetenként elfedett fontosabb intézményi és történeti összefüggéseket.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×