Kedden 198 megválasztott képviselő tett esküt, majd megalakult az új Országgyűlés. Az eskütétel szövegéhez a DK-s képviselők hozzáfűztek pár szót egy új alkotmány elfogadásáról és a köztársaság “helyreállításáról”, ám az alakuló ülést vezető korelnök, Turi-Kovács Béla megkérte az Országgyűlést, hogy hagyja figyelmen kívül a közjátékot. A megválasztott 199 képviselő közül egyedül az LMP-s Hadházy Ákos nem tett esküt.
Áder János köztársasági elnök, köszöntve a megalakult Országgyűlést, aláhúzta, hogy a választók döntését mindenkinek tiszteletben kell tartania, a leendő kormány legitimációja minden vitán felül áll.
Az államfő három kérdést javasolt megfontolásra az Országgyűlésnek.
- Elsőként, hogy tekintsék át a választási eljárás tapasztalatait és módosítsák a választási törvényt, ha szükségesnek tartják.
- A köztársasági elnök a kamupártok elleni hatékonyabb fellépést szorgalmazta,
- elfogadhatatlannak nevezte az átjelentkezők sorban állását és elnézést kért az érintettektől.
Eztán a köztársasági elnök
azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Orbán Viktort, a Fidesz-KDNP listavezetőjét válassza meg miniszterelnöknek.
Áder János úgy vélte, hogy az Európai Unió néhány vezetője mintha az utóbbi években elvesztette volna iránytűjét, az Országgyűlés későbbi munkájára vonatkozóan pedig arra kérte a képviselőket, hogy gondolják végig: milyen Európában szeretnénk élni, milyen kihívásokat tartogat az új gazdasági világrend és miként őrizhető meg környezetünk az elkövetkező generációk számára.
Patyi András, a Nemzeti Választási Bizottság elnöke és Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke korábban arról számolt be az alakuló ülés résztvevőinek, hogy a választást eredményesen és törvényesen bonyolították le, ám mindketten több módosítást is szorgalmaztak a választási törvényben, például az átjelentkezők sorban állásának megelőzése érdekében, amelyről az államfő is beszélt. A beszámolókat kormánypárti többséggel elfogadták.
Összesen hét frakció megalakulását jelentették be: a Fidesz, a Jobbik, a KDNP, az MSZP, a DK, az LMP és a PM alakított képviselőcsoportot, majd a parlament ismét Kövér Lászlót választotta házelnöknek, aki letette hivatali esküjét. Köszöntőjében
a házelnök kiszámíthatóságot ígért,
valamint azt, hogy a szuverén magyar népakaratot minden körülmények között tiszteletben tartja és ezt kérte képviselőtársaitól is.
Az előző ciklussal azonos bizottsági struktúrában folytatja munkáját a parlament, az alakuló ülésen megválasztották a testületek elnökét, alelnökeit és tagjait is. Az új ciklusban is 15 állandó bizottság működik majd,
A Ház csütörtökön folytatja a munkát, ekkor választhatják kormányfőnek Orbán Viktort.