Számítások szerint ezek a várólistás készítmények több ezer magyar ember, közöttük onkológiai, valamint szív- és érrendszeri betegségekkel küzdők gyógyulását vagy életkilátásainak javítását segíthetnék. A WHO előrejelzése szerint 2030-ra minden negyedik magyar érintett lesz valamilyen daganatos megbetegedésben - írja a HVG.hu.
Holchacker Péter, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatója az InfoRádióban elmondta, hogy az innovatív, vagy más néven originális gyógyszerek a legújabb hatóanyaggal rendelkező terápiát biztosítják a betegek számára.
"Az innovativitását, illetve az originális mivoltát az mutatja, hogy ezek a készítmények olyan típusú betegségre nyújtanak kezelési vagy gyógymódot, amelyet korábban nem, vagy csak nagyon nehezen lehetett gyógyítani"
- hangsúlyozta Holchacker Péter. Azt is hozzátette, hogy jelenleg 70 innovatív gyógyszer vár arra, hogy a társadalombiztosítási támogatói körbe bekerülhessen, ezek között elsősorban onkológiai illetve szív- és érrendszeri betegségekkel küzdő betegek gyógyulását, életkilátásainak javítását segítő készítmények vannak, de sokféle egyéb betegség is beletartozik ebbe a körbe.
"Ma Magyarországon, a magyar betegek számára rendes támogatás keretében nem elérhetők azok a készítmények, amelyek Csehországban vagy Szlovákiában igen, mivel a többi visegrádi országban
az egy főre jutó nettó gyógyszertámogatások lényegesebben magasabbak, mint Magyarországon. Ilyen formán sokkal lassabban érnek el a magyar betegekhez ezek a készítmények"
- mondta. Ahhoz, hogy a 70 gyógyszer bekerüljön a TB-támogatotti körbe, két dolog lenne szükséges az igazgató szerint, az egyik, hogy
Magyarországon is a környező országok szintjére kell emelni a gyógyszerár-támogatások szintjét, másfelől, az eljárás ésszerűsítésével az adminisztratív akadályokat csökkenteni lehetne a befogadásuk előtt.