eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél
A csupaszpofájú tamarint kényeztetik Szegeden

A csupaszpofájú tamarint kényeztetik Szegeden

Sikeresen neveli két kölykét a hím halála után egyedül maradt csupaszpofájú tamarin nőstény a Szegedi Vadasparkban. Az apró majomfaj sajátossága, hogy a párok együtt nevelik fel a kölyköket, a fajmentő program szenzációja, hogy az utódok megmaradtak az apa halála után is.

Veprik Róbert, a Szegedi Vadaspark igazgatója elmondta, hogy csupaszpofájú tamarin a világ egyik legritkább fajta majma, a vadasparknak pedig olyan szerencséje volt, hogy két egyeddel is rendelkezett a fajtából.

Az InfoRádiónak elmondta, hogy apa és fia nevelkedett a Szegedi Vadasparkban, majd az egyiküket elcserélték egy nőstényre, akit pároztatni  is tudtak. A hím egyed pár hónapja egy vérfertőzés miatt elpusztult, de a nőstényt sikeresen megtermékenyítette, így hat hete már megszülettek az utódok is. Hozzátette, a fajtára jellemző, hogy

a szülők együtt nevelik fel az utódokat, folyamatosan magukkal viszik őket, mindezt most az egyedül maradt nősténynek kellett megcsinálnia.

A csupaszpofájú tamarint kényeztetik Szegeden

Az igazgató hozzátette, az anyának igyekeztek minél több táplálékot biztosítani, és nagyon sok fehérjét is kapott, például tücsköt, szöcskét, sáskát, hogy a tejtermelése meginduljon, és hogy jobban bírja a fizikai megterhelést.

Veprik szerint a legfontosabb, hogy az állatok szervezetében ásványi anyagokat pótolhassák, ezért például kézzel készített takarmányt kapnak. Illetve

a napi D-vitamin bevitelük körülbelül az emberi szükséglet 100-szorosa a testsulyokhoz képest, hiszen ez a fajta az esőerdőben a lombkoronák szintjén él, ahol jelentős napfényhez jut.

Az igazgató hozzátette, ezért nagyon oda kell figyelniük, hogy a majmok télen is „szinte egy szoláriumba érezzék magukat, hogy a D-vitamin beépülhessen a szervezetükbe.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

A megtermelt élelmiszerek több mint harminc százaléka a szemetesbe kerül, miközben napjainkban már a fejlett országok szegényebb polgárai is kénytelenek lejjebb adni fogyasztásuk mennyiségéből vagy minőségéből – mondta az InfoRádióban az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet ügyvezetője. Dexler Dóra figyelmeztetett: nem jó az sem, ha csak a spórolásra gondolunk, mert a legolcsóbb élelmiszer nem feltétlenül a legjobb minőségű.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×