eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 6. szombat Csaba
Végül a MET-hez került a fél magyar gázvezeték-hálózat

Végül a MET-hez került a fél magyar gázvezeték-hálózat

A MET Magyarország Energiakereskedő Zrt. felvásárolta a magyar gázvezetékhálózat csaknem felét – értestült az Index.

Úgy tudják, olasz ENI eladta a Tigáz Zrt.-t, ami leányvállalatán keresztül a magyar gázvezetékhálózat 48 százalékát birtokolja, összesen nagyjából 33 ezer kilométernyit.

A vevő a MET Magyarország Energiakereskedő Zrt., amelynek tulajdonosai között – ahogy az Index írja - Garancsi István illetve Nagy György Wallis-alapító milliárdos is szerepel.

A svájci központú MET nemzetközi cég és 2014 óta aktívabb a magyar piacon. A mostani vételi árat nem árulták el a felek, az ügylet véglegesen jövő év második negyedévére zárulhat le.

Az Index ugyanakkor egy 2015-ös miniszterelnökségi vitaanyagra hivatkozva emlékeztetett arra, hogy az államnak is terjeszkedési tervei voltak az energiaszektorban: a szolgáltatók megvétele után 560 milliárd forint körüli hitelből 2017-ig megvásárolták volna az infrastruktúrát birtokló, külföldi kézben lévő energiai-, és hálózati cégeket, állami kézbe vonva ezzel például az Elmű-Émász DSO-t, és az EDF-Démászt is. A 2015-ös anyagban a Tigáz átvételét középtávra tervezték.

A Tigázt és így a körülbelül 33 ezer kilométernyi gázvezeték-hálózatot most felvásárló MET vezérigazgatója, Lakatos Benjámin az Indexnek annyit mondott el, hogy a vásárlás logikus lépés volt számukra, amely illeszkedik növekedési stratégiájukba.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor Moszkvában: „azt akarta megtudni, merre van a békéhez vezető legrövidebb út”

Európának a béke a legfontosabb. A magyar EU-elnökség a következő félévet – az akkor végzendő munkát – békemissziónak tekinti - hangsúlyozta Orbán Viktor kormányfő a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közös sajtótájékoztatóján pénteken Moszkvában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Ukrajna újjáépítésének és stabilizációjának sikere szorosan összefonódik a nemzetközi támogatás és a helyi reformok hatékonyságával. Az országnak stratégiai lépéseket kell tennie a gazdasági diverzifikáció, a humán tőke fejlesztése és az infrastrukturális modernizáció terén, hogy hosszú távú fenntartható fejlődést érjen el – vélik el a Centre for European Policy Studies kutatói, akiknek friss jelentése szerint a további nemzetközi, főként piaci befektetések legkomolyabb visszatartó ereje nem a háború, hanem a szükséges politikai reformok végrehajtása.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×