eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nagyon jó hír a várandós anyáknak

Nagyon jó hír a várandós anyáknak

Már adottak a technológiai lehetőségek a magzat genetikai rendellenességeit anyai vérmintából történő kimutatására a Semmelweis Egyetem Genomikai Medicina és Ritka Betegségek Intézetében is - mondta el az intézmény vezetője az InfoRádióban. Molnár Mária Judit hozzátette, a laboratórium kialakítása utat nyithat az eljárás közfinanszírozásához.

A non-invazív tesztek nagy előrelépést jelentenek a genetikában, mert korábban az édesanyáknak a magzati vízből kellett mintát venni, ma már az anyai vérből is lehet magzati DNS-t izolálni, ennek vizsgálatával lehet a születendő gyermek genetikai rendellenességeit megállapítani.

„Ezeknek a teszteknek jelenleg elsősorban a gyakori kromoszómarendellenességekre a legnagyobb a biztonsága.”

A 37 év fölötti anyai életkor hajlamosít a Down-szindróma kialakulására, ennek a kromoszómarendellenességnek a kockázatát csaknem százszázalékos biztonsággal meg tudja becsülni ez a teszt.

„Eddig a vérmintákat külföldön vizsgálták, a Semmelweis Egyetem laboratóriuma rendelkezik egyedül az országban olyan, újgenerációs szekvenáló készülékkel, amely képes a teljes emberi génállomány egyidejű vizsgálatára, a technológia és az infrastruktúra tehát adott a vizsgálathoz.

Hozzátette, a szükséges tudás megszerzése pedig folyamatban van. Molnár Mária Judit hangsúlyozta, ez a technológia nem közfinanszírozott, ezért nem mindenki számára elérhető.

„A magas rizikójú csoportba tartozók számára felajánlják az invazív eljárást, azonban a beavatkozást követő a spontán vetélés kockázata körülbelül 1 százalék.”

Molnár Mária Judit szerint ha csökken a rizikó, magzati életeket lehet megmenteni, az édesanyák minden bizonnyal nagyobb valószínűséggel egyeznek bele az új szűrőtesztbe.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×