Baranyi Krisztina, az Együtt környezetvédelmi politikusa még augusztus elején hívta fel a figyelmet arra, hogy nagy esőzések idején a dél-pesti szennyvíztisztító telepről a szennyvíz egy túlfolyón keresztül tisztítatlanul ömlik a Ráckevei-Soroksári Duna-ágba. Baranyi Krisztina száraz időben is végzett mintavételt, amelynek eredményei azt mutatják, hogy a szennyvíztelepről kifolyó
tisztított víz is erősen fertőzött koli-baktériumokkal.
"Napos időjárás esetén is a határértékeket jóval meghaladó kémiai összetételű, rossz minőségű, szennyezett víz folyik a kis-Dunába. Ráadásul olyan bakterológiai értékeket mértek, amelyek alapján
fertőzőnek lehet nevezni azt a Dunába jutó vizet"
- mondta Baranyi Krisztina, és hozzátette, hogy a Wessling akkreditált laboratóriuméban analizálták a mintákat.
A Dél-pesti Szennyvíztisztító Telep vezetője, Barabás Győző értetlenül áll a most mért adatok előtt.
"Mi soha nem mértünk ilyen adatokat, bőven a határértékek alatt vagyunk.
Az ÁNTSZ is vizsgál minket, és nem talált olyan kiugró értéket, amely a határérték felett lenne" - mondta a telepvezető, és közölte, nincs meggyőződve a mintavételi körülmények tisztaságáról.
A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság látja el a vízvédelmi, vízügyi hatósági és szakhatósági hatáskört a Ráckevei-Soroksári Duna-ágnál. Kisdi Márk Máté szóvivő a hónap eddigi mérési eredményeiről is beszámolt az InfoRádióban.
"Augusztus elején a víz minősége kiváló és jó minősítést kapott.
A 15-i és 22-i mérések szerint a víz minősége halélettani szempontból megfelelő, az oldott oxigén koncentrációja néhány ponton csökkent, de máshol kis mértékben emelkedett, de mindenhol meghaladja a kritikusnak tekinthető tartományát. A víz szervesanyag-tartalmában romlás nem tapasztalható" - mondta a szóvivő.