eur:
410.89
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nagy vízdíjemelésre lenne szükség, de próbálják elkerülni

Nagy vízdíjemelésre lenne szükség, de próbálják elkerülni

Jelenleg nincs fedezet arra, hogy a Magyar Víziközmű Szövetség dolgozóinak egységesen emelkedjen a fizetése 2017-ben és 2018-ban - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Magyar Víziközmű Szövetség elnöke.

Egyre öregebb infrastruktúrán egyre kevesebb pénzből és egyre kevesebb emberrel kell működtetni a vízközmű-szolgáltatást - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Kurdi Viktor, a Magyar Víziközmű Szövetség elnöke.

 “Küzdeni kell a munkaerő-megtartó képességünk fenntartásáért,

egyre több szakemberünk hagyja el az országot, vagy más, olyan szektorokba megy, ahol nagyobb jövedelmet vár. Ebből következik az is, hogy már amikor az iskolák toboroznak, érezhető, hogy csökken a fiatalok érdeklődése a vízműves szakmák iránt. Ez baj, a jövőre nézve egyre nagyobb kockázatot hordoz.”

Egyre több olyan eset történhet, amelyeket a rekonstrukciók és a pótlások hiányára lehet visszavezetni - jelezte Kurdi Viktor.

„Reméljük, idáig nem fogunk eljutni, de az is előfordulhat, hogy nem lesz ember, aki működtesse a rendszereket.  Egy téli csőtörésnél például olyan kedvezőtlen munkakörülmények vannak, amelynek bevállalására nehéz embert találni, ahogy a csatorna másik oldalán, a duguláselhárítás területén is ez a jellemző."

Kurdi Viktor kiemelte, hogy jelenleg nincs fedezet arra, hogy a Magyar Víziközmű Szövetség dolgozóinak egységesen emelkedjen a fizetése 2017-ben és 2018-ban.

„A 2010-es vízműves és a nemzetgazdasági átlagfizetést, valamint a 2016-osat összehasonlítva azt látjuk, hogy negyvenezer forint/fő/hó különbség alakult ki. Ezt a munkatársak a hat év során szép lassan érezték meg, hozzászoktak. A kormány – nagyon helyesen – emelte a minimálbért, meghatározta az új garantált bérminimumot, ezáltal elindult egy bérfejlesztési spirál. Csak azzal, hogy az alsó fizetési kategóriában lévő munkatársak bére emelkedik, azzal kéne járnia, hogy a fölötte lévő kategóriák is tudjanak egyet-egyet előrelépni, 2017-ben és majd 2018-ban is, de jelenleg erre nincs meg a fedezet.”

A Magyar Víziközmű Szövetség elnöke arról is beszélt, hogy éves szinten mennyi pénz kellene a megfelelő színvonal fenntartására.

„Körülbelül 90 milliárd forint/év az a forrás, amire az ágazatnak szüksége lenne, hogy meginduljon a fenntarthatóság felé.”

Kurdi Viktor hozzátette: a fogyasztóknak 30 százalékkal kellene többet fizetniük, de a szövetség olyan javaslatokon dolgozik, amelyek nem okoznak díjemelést.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×