Baranyi Krisztina az Együtt környezetvédelmi politikusa a vasárnapi esőzéseket a Ráckevei- Soroksári Duna-ág partján élte át és videón is rögzítette, ahogy
egy túlfolyó csatornából a szennyvíz tisztítatlanul ömlik az élővízbe.
Esőmentes, nyári napon ugyanitt:
A politikus az InfoRádiónak elmondta, egy-egy esős nap után mindig előforduló, gyakori jelenségről van szó.
„Most már lassan mindent beépítettek és leköveztek Budapesten, a növényzet, a talaj felső rétege nem fogja meg a csapadékvizet. A csatornarendszer nem erre lett tervezve, ezért ez a helyzet mindennapossá válik. Két bevezető cső vezet a szennyvíztelepre, amelyek nem tudják a lezúduló mennyiségű vizet kezelni, túlmegy rajta és kijön az alagútszerű csövön és egyenesen megy a Dunába.”
Baranyi Krisztina felhívta a figyelmet a tisztítatlan szennyvíz teljesen elszennyezte a Natura 2000 védelem alatt álló Duna-ágat.
„Az Európai Unió által is kiemelten védett természetvédelmi terület annyira el van iszaposodva, hogy egy évvel ezelőtt jelentős halpusztulás is volt.
Egyszerűen berothadt a Duna-ág.”
Valóban egyre gyakrabban lép működésbe a túlfolyó, a nyári nagy esőzések idején havonta többször is tisztítatlanul kerül a Ráckevei-Soroksári Duna-ágba a szennyvíz - ismerte el a Dél-Pesti Szennyvíz Tisztító Telep vezetője. Barabás Győző azonban hozzátette:
fizikai képtelenség ennyi vizet bevezetni a telepre
és ott megtisztítani, mivel közös rendszerben történik a szennyvíz és a csapadékvíz gyűjtése, a túlfolyás törvényszerű.
„Egyre sűrűbbek az esőzések. Elődeink tíz éves gyakoriságra terveztek rövid idő alatti ekkora mennyiségű vízlezúdulást, most havonta kétszer-háromszor is előfordul nyaranta. Ezek a vizek hígak, szennyvízzel részben terhelt esővízről van szó, hogy
jóval kisebb a szennyezési hatásuk.”
Barabás Győző hozzátette, nincs tudomása a Duna-ág elszennyezettségéről, hogy környezetvédelmi katasztrófa fenyegetne a területen. Mégis fejlesztéseket terveznek, például egy szűrőrendszer beépítését a túlfolyó csatornába. Ennek tervei elkészültek, az engedélyek megvannak a pályáztatás, kivitelezés, átadás után 8-9 hónap múlva valósulhat meg – tette hozzá a telepvezető.