eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia

Mégsem lesznek átláthatóak az ügyvédi irodák?

Az ügyvédi kamara elnöke szerint nincs kormányzati szándék az ügyvédi irodák átláthatóbbá tételére. Az igazságügyi tárca ügyvédi tevékenységről szóló legfrissebb tervezetében nem szerepel erre vonatkozó módosítás.

A jogtanácsosokra vonatkozó új szabályozást, az ügyvédi továbbképzésre vonatkozó kötelezettséget és más fontos, a területet érintő változtatásokat tartalmaz az a több mint 200 oldalas, az ügyvédi tevékenységet szabályozó tervezet, amelyet szerdán nyújtott be az igazságügyi tárca az Országgyűlésnek. Az ügyvédi irodák átláthatóságán azonban nem javítana az előterjesztés.

Ezt Bánáti János, a tervezet előkészítésében részt vevő Magyar Ügyvédi Kamara elnöke is elismerte kérdésünkre.

"Nem volt rá kormányzati döntés, amelyik ezt a változtatást be akarta volna a jelenleg hatályoshoz képest vezetni"

- fogalmazott a kamarai elnök.

2014 márciusában fogadta el az Országgyűlés azt az előírást, hogy az ügyvédi irodáknak kötelező közzétenniük éves pénzügyi beszámolóikat. 2015 júniusában azonban, mikor már néhány ügyvédi iroda be is nyújtotta e dokumentumot az ügyvédi kamarának, a Ház váratlanul eltörölte a kötelezettséget.

Az akkori sajtóhírek alapján a kormánypárti képviselők sem tudták, hogy ki nyújtotta be az erről szóló – egyébként az igazságügyi tárca által sem támogatott – módosítást egy salátatörvényhez, mégis megszavazták.

Kósa Lajos, a Fidesz nem sokkal korábban kinevezett frakcióvezetője akkor az InfoRádió Aréna című műsorában azzal magyarázta a visszalépést, hogy a szabályozás túllőtt a célon.

"Itt két érdek ütközik. Az egyik az az, hogy a nyilvánosság a gazdaság életében minél erőteljesebb legyen, a másik pedig az, hogy viszont az ügyvédek olyan munkát látnak el, ahol az úgynevezett ügyvédi titoktartás rendkívül lényeges. Ha én ellenérdekelt fél vagyok, olyan információkat kaphatok, ami szerintünk sértheti az ügyvédi titoktartáshoz fűződő érdekeket és főleg az ügyfelek saját magántitokhoz fűződő jogát. Szerintünk túllőtt a célon a szabályozás.

A gazdaság fehérítésében nem az ügyvédi irodák számviteli rendszerének nyilvánossága a perdöntő" - mondta  Kósa Lajos.

Az ellenzéki frakciók – bár nem feltétel nélkül – de az átláthatóság pártján álltak.

Trócsányi László, az igazságügyi tárca vezetője pedig – szintén az InfoRádiónak nyilatkozva – a most benyújtott jogszabályra hivatkozva beszélt arról, hogy már dolgoznak a tervezeten, ami várhatóan az ügyvédi irodák pénzforgalmának nyilvánosságát is szabályozza.

"Én egyébként a transzparencia híve vagyok ebben, félreértés ne essék, de ettől függetlenül úgy gondolom, nagyon át kell gondolni, mert szenzitív ügyről van szó" - fogalmazott a miniszter.

A szerdán benyújtott tervezetben azonban nem szerepel erre vonatkozó passzus.

Az InfoRádió kereste az igazságügyi tárcát, hogy miért, ám ezidáig a minisztérium nem reagált. Így nem lehet tudni, hogy az ügyvédi irodák mikortól válhatnak a gazdasági társaságokhoz hasonlóan átláthatóvá.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Meglepetésszerű eredmény született a magas részvétellel lezajlott francia nemzetgyűlési választások második fordulójában. Bár szinte minden felmérés a Marine Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés győzelmét jósolta, az exit pollok szerint a baloldali pártok összefogása, az Új Népfront szerezte meg a legtöbb mandátumot, második helyre pedig az Emmanuel Macron elnök mögötti centrista Együtt formáció futott be. Úgy néz ki, a „republikánus front”, vagyis a baloldali és centrista jelöltek egymás javára történő visszalépése működött, és ezzel sokadszorra sikerült megakadályozni a szélsőjobboldal győzelmét. Az exit pollok alapján becsülhető erőviszonyok ugyanakkor azt mutatják, az abszolút többség senkinek nem lesz meg, ami bizonytalan helyzetet idézhet elő Franciaországban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×