A CEU közleményt adott ki azt követően, hogy az államfő aláírta a felsőoktatási törvény módosítását.
Ebben többek között azt írják, hogy
- a törvény elfogadását nem előzte meg a CEU-val, illetve az érintett magyar szakmai szervezetekkel folytatott egyeztetés, ami szerintük sérti a demokratikus államokban elfogadott törvényalkotási eljárás alapvető elemeit.
- a törvény nyilvánvalóan diszkriminatív módon egy amerikai intézmény ellen irányul.
- az új szabályozás arra törekszik, hogy ellehetetlenítse a CEU számára az amerikai akkreditációjú mester- és doktori fokozatok nyújtását, úgy, ahogyan azt a magyar hatóságok jóváhagyásával tette sok éven át.
- a törvény olyan büntető jellegű határidőket szab, amelyeknek lehetetlen megfelelni.
„A törvény előre megfontolt politikai támadás egy olyan független intézmény ellen, amely negyedszázada büszke arra, hogy a magyar közélet szerves része.
Minden jog adta lehetőséget kihasználva küzdeni fogunk a törvény ellen”
– olvasható a közleményben.
Mint írják, Áder János „kölcsönös jó szándék”-ra és a tárgyalások haladéktalan megkezdésére szólít fel. A CEU készen állt arra, hogy tárgyaljon a magyar kormánnyal, de eddig minden erre vonatkozó erőfeszítést visszautasítottak - jelezték. „Amennyiben a kormány valódi megoldást keres, úgy jelét is kell adnia a köztársasági elnök által említett jó szándéknak” – közölte az intézmény
„Ahogy korábban is jeleztem, a CEU készen áll arra, hogy tárgyaljon a magyar kormánnyal, és olyan megoldást keressen, amely lehetővé teszi, hogy a CEU Budapesten maradjon, ahol 25 éve működik” – mondta Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora.
„A tanszabadság azonban nem alku tárgya.
Ez egy olyan alapelv, mely minden jövőbeni tárgyalás alapját kell, hogy képezze.”