eur:
408.06
usd:
374.99
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Kikopik a nyelvünkből a magázódás?

Kikopik a nyelvünkből a magázódás?

A magyar nyelv nem ismerte a magázódást egészen a XVI. századig. Azóta azonban tegeződünk, magázódunk, önözünk, sőt tetszikelünk. Igen ám, de napjainkban ismét egyre elterjedtebb a tegeződés, akár több évtizedes korkülönbség, vagy felületes ismeretség esetén is. Elképzelhető, hogy ismét kikopik a magázódás a magyar nyelvből?

A magyar nyelvben a XVI. századig csak a tegező forma létezett, akkortól pedig majdnem a XVIII. századig lassan épült be a nyelvbe a magázódási forma. Az önözés bevezetése például gróf Széchenyi István személyéhez kötődik.

„A korábbi tegeződést azért nem úgy kell elképzelni, hogy mindenki 'pertu haver' volt. Megadták a tiszteletet annak, akinek kellett, a tegeződési formához hozzátettek egy tiszteletadó megszólítást, úgy mint 'Te kegyelmes uram, vagy 'Te nagyságos uram' - mondta el az InfoRádiónak Raátz Judit, az MTA Nyelvtudományi Intézetének tudományos munkatársa.

Hozzátette, napjainkban egyre gyakoribb, hogy az üzletekben is tegeződve beszélnek a vásárlókkal gyakran több évtizedes korkülönbség ellenére is. Volt olyan eladó, aki ezt azzal indokolta, hogy szeretne közvetlenebb légkört teremteni a vásárlóval, ezért alkalmazza a tegeződést.

Hogy ez annak az előszele-e, hogy a magyar nyelvből kikopik majd a magázós, tetszikelős forma, nagy kérdés. Az viszont biztos, hogy számolni kell az internet hatásaival.

„Az interneten történő kommunikáció nagyon erősen hat a szóbeli és a mindennapi kommunikációnkra. Az online térben pedig szinte csak a tegező forma létezik. Akár a kommenteket olvassuk, akár a megszólítást, számos területen azt látjuk, hogy a nyelvünk egyszerűsödik” - mutatott rá a nyelvész.

„Azt gondolom, hogy ha ez a kikopás be is következik, biztos, hogy – miként a XVI. század előtt is – valamilyen egyéb formákat fogunk használni. A nyelv azért meg fogja különböztetni, hogy egy baráti tegezésről, egy alá-fölé rendeltségi viszonyról, vagy éppen hivatali kommunikációról van szó. Abban biztos vagyok, hogy a nyelv valamit fog találni arra, hogy különbséget tegyen tegezés és tegezés között” - vélekedett Raátz Judit.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×