Minden olyan testrészünk, ami nincs fedve – kéz, arc, orr és a fül is -, fokozott védelmet igényel – hangsúlyozta Nagy Katalin.
„A hölgyek ne viseljenek fém fülbevalót, mert attól megfagyhat a fülcimpa, a fém ugyanis vezeti a hőt.”
A Honvéd Kórház bőrgyógyász főorvosa az arc védelmére simlis sapka viselését ajánlja, mert a kilégzett, levegő felfelé száll és meleg függönyként védi az arcbőrt.
„Vigyázni kell a kézre, az ujj megfagyhat. Különösen a dohányosoknak, az érszűkületes betegeknek, akiknek a vérellátása valamiért rosszabb, például a cukorbetegeknek kell jobban védeni az láb és a kéz ujjait.”
Nagy Katalin elmondta, a bőr nemcsak a hideg, hanem a fűtés miatt is nagyon kiszáradhat. A Honvéd Kórház bőrgyógyász főorvosa azt ajánlja, zsírosabb és hidratáló arckrémeket is használjunk.
„Télen mindig olyan krémet javaslunk, aminek nagyobb a zsírtartalma. Lehet gyógyszertárban kevertetni, ilyenkor ennek az összetevőnek az arányát növeljük.”
Gyerek arcát ne a felnőtteknek való krémmel kenjük – hangsúlyozta a szakorvos. Kicsit zsírosabb babakrémmel kenjük be az arcukat például séta előtt, ami a kiszáradástól és a fagyástól is véd – tette hozzá a Honvéd Kórház bőrgyógyász főorvosa.
„Kevésbé szívódik fel, egy védő-, filmréteget alkot a babák bőrén, így védi az időjárás viszontagságaitól. Náluk is fontos a simlis sapka és a fém fülbevaló kivétele” - hívta fel a figyelmet Nagy Katalin.
Ha piros lesz a bőr
Ha a hideg után melegebb helyre megyünk, az erek hirtelen kitágulhatnak. Ennek jelei, hogy piros foltok, márványszerű rajzolatok jelenhetnek meg, amelyek akár viszkethetnek is. Ezt azzal előzhetjük meg, ha nem túl szoros a ruházatunk, mert az keringésromláshoz vezethet – hívta fel a figyelmet a bőrgyógyász.
„Nem tud az ér úgy viselkedni, ahogy a hőmérsékletnek megfelelően kellene.”
A hidegallergiáról szólva Nagy Katalin azt mondta, gyerekeknél ez nem jellemző. Az egy folyamat, nem egyik napról a másikra alakul ki.
A bőrgyógyász elmondta: „a hidegallergia komoly betegség, a csalánkiütés egy formája. Ebben az esetben nagyon kell védekezni a hidegtől, mert ugyanúgy, mint egy ételallergia, fulladásig fokozódhat. Gyakran valamilyen góc, gyulladásos összetevő okozza. De az egy fokozatos történet, annak már van múltja, jelei: viszketés, csalánkiütés, szájdagadás” - hangsúlyozta Nagy Katalin. Hozzátette, ha tovább provokáljuk, egyre hevesebb lesz a reakció. Ez jellemző mindenféle allergiára – tette hozzá Nagy Katalin.
Hideg miatti kiütés esetén tehát ritkán van szó hidegallergiáról, sokkal inkább értágulat okozhatja – foglalta össze a Honvéd Kórház bőrgyógyász főorvosa.