eur:
408.02
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Tuzson: Brüsszelnek tudomásul kell vennie a voksolást

Brüsszelnek tudomásul kell vennie, hogy Magyarországon több mint 3 millió ember elutasította a kötelező kvótát - mondta Tuzson Bence kormányzati kommunikációért felelős államtitkár vasárnap, az M1 aktuális csatornának nyilatkozva, a Fidesz-KDNP budapesti népszavazási eredményváró központjában.

Az államtitkár sikeresnek nevezte a kvótareferendum kampányát, mivel szerinte azáltal legalább annyian látták meg az ügy fontosságát, mint ahányan az Európai Unióhoz történő csatlakozásról döntöttek korábban.

Tuzson Bence úgy fogalmazott, az Európai Unió a népszavazásnak köszönhetően "most már nem állhat a tetejére", vagyis nem fordulhat elő újra, hogy "Brüsszel hoz egy döntést és a nemzeteknek csak végrehajtó szerepe van". Az uniónak ehelyett a "talpán kell állnia", vagyis a nemzetek döntéséből kell megszületnie az EU döntésének - tette hozzá.

"Folytatódik a küzdelem, folytatódik a harc" - válaszolta az államtitkár a jövőre vonatkozó kérdésre, majd példaként említette, hogy az Országgyűlésnek és a kormánynak el kell végeznie a magyar közjogi feladatot.

Gulyás Gergely, az Országgyűlés fideszes alelnöke - szintén az M1 aktuális csatornának nyilatkozva - olyan páratlan összefogás eredményének nevezte a nem szavazatok számát, amelyre szerinte kevés példa van a rendszerváltás óta. A kormánypárti politikus emellett jónak értékelte, hogy Magyarország az Európai Unió tagja, de hangsúlyozta, nem mindegy, hogy milyennek.

Kiemelte, a következő napokban a pártok között folytatódik majd a népszavazás értelmezése körüli ütközet, ettől függetlenül azonban a népszavazásra utólag is nemzeti ügyként kell tekinteni. Gulyás Gergely szerint ugyanis amennyiben a voksolás segítségével sikerül megakadályozni a kötelező kvótát, akkor annak pártállástól függetlenül mindenki örülhet.

Semjén Zsolt, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) elnöke azt mondta, hogy magas volt a részvétel, és elsöprő arányt értek el a nem szavazatok, vagyis a választók egy oldalon állnak a kormánnyal. Mivel a népszavazást a kormány kezdeményezte, és a szavazók nagy többsége támogatta céljait, megkapták a felhatalmazást, amellyel élni fognak - tette hozzá.

Kijelentette, hogy a szavazók akaratát jogszabályokba kell foglalni. Úgy fogalmazott: nem lesz egyszerű, de megvédik Magyarországot "a migráció özönével szemben".

Bár jogilag nem érvényes a népszavazás, a kormány nagy politikai legitimációt kapott, amellyel "sáfárkodni" tud Brüsszelben is - nyilatkozta a pártelnök, miniszterelnök-helyettes.

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×