eur:
415.99
usd:
399.95
bux:
79973.37
2025. január 7. kedd Attila, Ramóna

Egyre jobb a limfóma gyógyíthatósága

Az új terápiás eljárásoknak köszönhetően akár 80 százalékban is gyógyíthatóak az agresszív limfómás megbetegedések, azonban egyre több beteget is diagnosztizálnak az orvosok - mondta Nagy Zsolt hematológus, a Semmelweis Egyetem Egyes Számú Belgyógyászati Klinikájának adjunktusa. Ma van a Limfóma Világnapja.

A kemoterápiát kiegészítő célzott immunterápia legalább harmadával képes megnövelni a gyógyultak arányát a limfóma agresszívebb típusaiban szenvedő betegeknél. Emellett a korszerű patológiai és képalkotó diagnosztika, a PET-CT alkalmazása is hozzájárul ahhoz, hogy ezen betegcsoport kezelése egyre eredményesebb – mondta Nagy Zsolt hematológus.

A nyirokrendszer daganatos megbetegedéseinek másik csoportjában, a mérsékelten agresszív, úgynevezett indolens limfómákban a kemoterápia mellőzhetővé válhat az immunterápia és az új gyógyszerek alkalmazása révén. Évente több ezer esetben diagnosztizálnak limfómát Magyarországon; sokarcú betegségről van szó, csaknem hatvan alfaja ismert – közölte a Semmelweis Egyetem Egyes Számú Belgyógyászati Klinikájának adjunktusa.

Elmondta, hogy a limfóma a nyirokrendszer daganatos megbetegedése. Mivel többnyire általános tünetekkel jár, sajnos sokszor csak előrehaladott stádiumban kerülnek hematológushoz a betegek. A limfómás betegek csaknem 30 százaléka a gyorsan osztódó sejtekből kialakuló agresszív típustól szenved, gyógyításukban komoly áttörés történt az utóbbi években.

A hagyományos kemoterápiás kezelést célzott immunterápiával egészítették ki, amely akár 30 százalékkal is megnövelheti a gyógyultak arányát.

A kezdeti panaszok – pl. kiütések, viszketés, jelentősebb fogyás, láz, éjszakai izzadás – alapján sokan először bőrgyógyászhoz, reumatológushoz, gasztroenterológushoz fordulnak. Pedig a gyors diagnózis azért is fontos, mert minél előbb kezdődik el a kezelés, annál eredményesebb lehet a gyógyítás.

Mivel sokszor közvetve kerülnek hozzájuk a betegek, fontos, hogy a más szakterületeken dolgozó orvosok is felismerjék a tüneteket, gerincpanaszok, csontfájdalom esetén történjen vérsejtsüllyedés és összfehérje meghatározás, illetve az is alapvető, hogy tudják, hova, mely centrumokba irányíthatják tovább a betegeket.

Bármely életkorban kialakulhat a limfóma, az életkor előrehaladtával, 60-70 éves kor felett azonban gyakoribb a megjelenése. Még nem tudni pontosan, hogy mi áll a betegség hátterében, több tényező is szerepet játszhat a limfóma különböző típusainak kialakulásában.

A bővülő kezelési lehetőségeknek köszönhetően egyre több beteget sikerül megmenteni, így egyre több ember orvosi ellátását kell megoldani, miközben az egész országban összesen körülbelül száz hematológus dolgozik. Több olyan megye is van, ahol nincs teljes munkaidőben foglalkoztatott hematológus szakorvos.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.07. kedd, 18:00
Aczél Petra
kommunikációs szakértő, a MOME rektorhelyettes
A budapesti memorandum miatt zárna börtönbe embereket Zelenszkij, szorul a hurok Pokrovszknál – Ukrajnai háborús híreink kedden

A budapesti memorandum miatt zárna börtönbe embereket Zelenszkij, szorul a hurok Pokrovszknál – Ukrajnai háborús híreink kedden

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Lex Fridman amerikai podcasternek adott interjújában azt mondta, börtönbe kellene zárni mindenkit, aki Ukrajnát az úgynevezett budapesti memorandum aláírására kényszerítette, amelyben Kijev lemondott atomfegyvereiről az ország területi integritásának biztosításáért cserébe – írja a The Kyiv Independent. Az orosz védelmi minisztérium szerint az orosz hadsereg elfoglalta a Pokrovszktól délre található Dacsenszke települést. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×