eur:
411.02
usd:
394.99
bux:
79323.64
2024. november 22. péntek Cecília
Már nem félünk az AIDS-től? -  Egyre több a HIV-fertőzött fiatal

Már nem félünk az AIDS-től? - Egyre több a HIV-fertőzött fiatal

Évről évre nő a HIV-fertőzöttek száma Magyarországon. Évente mintegy 300 új beteget regisztrálnak, de járványról egyelőre nem lehet beszélni. A KSH adatai szerint 2014-ig 2845 fertőzést jelentettek az orvosok. Az InfoRádiónak Szlávik János, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház főorvosa beszélt erről.

„Magyarország jelenleg még mindig az alacsonyan fertőzött országok közé tartozik a HIV-fertőzés szempontjából. Ukrajnát kivéve ugyanez a helyzet a szomszédos országokban is, hiszen a rizikócsoport még mindig a melegekhez kötődik. Nem indult meg a HIV-járvány az intravénás kábítószeresek és a prostituáltak között, és talán ez az oka annak, hogy ez a szám aránylag alacsony” - mondta Szlávik János az Egyesített Szent István és Szent László Kórház főorvosa.

A főorvos hozzátette: tény, hogy évről évre nő az újonnan felismert HIV-fertőzöttek száma, és ők egyre fiatalabbak, amely aggodalomra adhat okot.

„Amíg a HIV-betegség egyértelműen halálos kórkép volt, addig rengetegen féltek tőle, az emberek odafigyeltek a szexuális kapcsolataikra és próbáltak védekezni a HIV és más nemi betegségekkel szemben. Amióta a HIV jól kezelhető megbetegedéssé vált - a fertőzöttek 50-60 évig élhetnek és egyáltalán nem fertőznek tovább - , azóta az emberek figyelme elfordult ettől. Ez abból is látszik, hogy nemcsak a HIV, hanem a más nemi úton átvihető betegségek száma is nő – tehát a szifilisz, a vérbaj és a kankó, vagyis minden olyan kór, amely arra utal, hogy a betegek védekezés nélküli szexuális kapcsolatot létesítettek” - hangsúlyozta Szlávik János.

Mint mondta, sokkal hamarabb fordulnak a fiatalok a szex felé és a kapcsolatokat is valószínűleg sokkal könnyebben teremtik, mint néhány évtizeddel ezelőtt, ez lehet az oka annak, hogy a betegek egyre fiatalabbak.

A főorvos szerint a felvilágosító kampányokkal is komoly baj van Magyarországon.

„A magyar egészségügy helyzetén látszik, hogy nemcsak a HIV-fertőzéssel nem törődünk, hanem más káros szenvedélyekkel sem, ennek az a következménye, hogy ezek a betegségek sajnos szaporodnak. Valószínű, hogy a felvilágosítás hiánya és a tudatlanság hozzájárul ahhoz, hogy a fiatalok egyre kevesebbet tudnak a HIV-ről és nem nagyon törődnek vele. Be kell vallani, hogy a HIV-fertőzöttek száma emelkedik” - fogalmazott az Egyesített Szent István és Szent László Kórház főorvosa.

Hozzáfűzte: nagyon sok országban a fertőzések számának csökkenését tűzik ki célul, nálunk azonban ilyen hosszú távú cél nincsen.

„Sokan nem tudják magukról, hogy hordozzák a vírust, ők a járvány forrásai. Hiszen aki tudja magáról, hogy fertőzött, ő gyógyszert szed, nem fertőz, nem adja tovább a vírust, ő már nem járványügyi tényező. Míg az, aki nem tudja, ő sajnos továbbadja, akár több embernek is” - mondta az InfoRádiónak Szlávik János.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Az önkormányzati piac 2014 óta, a konszolidáció befejezését követően folyamatos bővülést mutat, és ezzel párhuzamosan az OTP Bank piaci részesedése is növekszik, az elmúlt öt évben meghaladta a piac bővülésének ütemét. A konszolidáció óta eltelt időszakban az önkormányzatok hitelállománya ötszörösére, betétállománya pedig háromszorosára nőtt. 2016 végétől, a feladatok átszervezését követően,  megtakarításaik jelentős mértékben emelkedtek, követve az adóbevételek éven belüli ciklikusságát. Az energiaválság és az infláció azonban jelentősen megnövelte a működési költségeket - ezzel egyidejűleg a központi kormányzat egyes adóbevételeket, például az iparűzési adót csökkentette. Ennek következtében számos önkormányzat, különösen a kisebb településeken, likviditási problémákkal küzd, ami azt is jelenti, hogy megnövekedett az igény a likvid hitelezés iránt. Az OTP Bank októberben megjelent, egyszerűsített önkormányzati folyószámla-hitele ebben segít: a Portfolio a termék részleteiről és az önkormányzatok gazdálkodásának kihívásairól kérdezte Aladics Sándort, a pénzintézet Kereskedelmi Banki Divízójának igazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×