A miniszter a megbeszélés utáni sajtónyilatkozatában kiemelte: mindez azonban nem jöhet létre, ha a nemzetközi közösség magára hagyja a feleket. Szükség van a nemzetközi szerepvállalásra, ezért Magyarország támogat minden kezdeményezést, amely a térség békefolyamatának újraindítását eredményezheti nemzetközi szerepvállalással. Csak a politikai megoldás elfogadható, és remélhetőleg az érintett felek is ezt tartják szem előtt - tette hozzá.
Szijjártó Péter emlékeztetett: évek óta nem járt palesztin külügyminiszter Budapesten, ezért a mostani látogatásnak különös jelentősége van, főleg, mivel Európa biztonsági helyzete a második világháború lezárása óta nem volt olyan rossz, mint most. Ennek egyik legfőbb oka, hogy az Európát körülvevő térség biztonsági helyzete fokozatosan romlik, és e tendenciához hozzájárul, hogy a közel-keleti békefolyamat az elmúlt időben több kudarcot szenvedett - magyarázta.
Úgy vélte, Európa érdeke, hogy mielőbb béke, nyugalom és biztonság legyen a Közel-Keleten, ez nemcsak biztonsági és politikai, hanem gazdasági érdek is, hiszen a kiegyensúlyozott és jól működő együttműködéshez béke és nyugalom kell.
A miniszter a gazdasági együttműködésről elmondta: ma első alkalommal rendeznek magyar-palesztin üzleti fórumot, száz üzletember részvételével. Magyarország szempontjából fontos, hogy Palesztina élelmiszeripari és mezőgazdasági importja diverzifikálásáról döntött, ami lehetőségeket nyújthat magyar mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalatoknak. Lehetőség van vízgazdálkodási kooperációra is, a Fővárosi Vízművek kész az együttműködésre - közölte. Hozzátette: a Vörös-tenger és a Holt-tenger összekötésére tervezett csatorna pedig olyan jelentős projekt, amelyben több magyar vállalat is szerepet kaphat.
Szijjártó Péter kitért arra: Magyarország továbbra is támogatja, hogy a palesztin területek humanitárius és fejlesztési segélyezése folytatódjon, és támogatja az Európai Bizottság döntését egy 286 millió dolláros támogatási csomag összeállításáról. Magyarország kiveszi a részét a segítségnyújtásból, az elmúlt években 360 millió forint kormányzati támogatást nyújtott Palesztinának, szeptembertől pedig az eddiginél több, már ötven palesztin diáknak ad ösztöndíjat magyarországi egyetemi tanulmányaikhoz - mondta. Hozzáfűzte: Magyarország emellett a betlehemi kórház szülészetének küldött eszközöket.
Rijád al-Malki palesztin külügyminiszter kiemelte a magyar-palesztin kapcsolatok fejlesztésének jelentőségét, és azt mondta, sok lehetőség kínálkozik a két ország együttműködésére. Hozzátette: remélhetőleg a jövőben gyakoribbak lesznek a külügyminiszteri látogatások a két ország között.
A miniszter üdvözölte, hogy Magyarország több palesztin hallgatónak biztosít ösztöndíjat, és emlékeztetett arra is, hogy Magyarország hozzájárult a betlehemi Születés temploma újjáépítésének költségeihez.
A két külügyminiszter kora délután beszédet mond a magyar-palesztin üzleti fórumon.