„Úgy gondoljuk, hogy mivel minden jól megy az energiaiparban, a megtermelt eredményekből a munkavállalók is részesülhetnek” - közölte Szilágyi József.
„Azt gondoljuk, hogy a megtermelt nyereségből, minden egyes megtermelt forintból valamennyi rész megilleti a munkavállalókat is. Ez nem lehet az inflációval megegyező bérfejlesztés, és nem lehet megegyező egy olyan társaság bérfejlesztésével, amelyik veszteséges” - tette hozzá.
Kiemelte, hogy ebben a szektorban minden évben milliárdos nagyságrendű eredmények születnek a társaságoknál, és milliárdos nagyságrendű osztalékkifizetések vannak.
Mint elmondta, az igényük egy 4 százalékos keresetszínvonal-növekedés, a munkáltató azonban 3 százalékot ajánl.
„Nulla százalékról indult a munkáltató, most már 3 százalékig eljutott, de mi a négy százalékot mindenképp szükségesnek tartjuk. Hogy ez forintosítva mennyit jelent, azért nem tudom megmondani, mert egy ágazatról beszélünk, nem pedig egyetlen munkáltatóról – mint például a MÁV –, itt több száz munkáltató van – fogalmazott a szövetség elnöke.
Kijelentette: „mindenképpen sztrájkolni fogunk, ha nem születik megállapodás. Már bejelentettük a sztrájkhelyzetet, de nem sikerült megállapodni a munkáltatóval az elégséges szolgáltatásról”.
„Azt szeretnénk, ha a villamosenergia-termelést visszafoghatnánk. Ennek mértéke az első két lépcsőben az országos díszkivilágítással megegyező mértékű termelésvisszafogás, a harmadik lépcsőben már ehhez kapcsolódna a díszkivilágítás két órás kikapcsolása, a negyedik lépcsőben pedig egész éjszakára szólna a díszkivilágítás kikapcsolása” - részletezte az Egyesült Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke.
A 2016. évi bértárgyalások folytatását kezdeményezik a villamosenergia-ipari munkáltatók a szakszervezeteknél - közölte az EDF DÉMÁSZ, az E.On csoport, az Elmű-Émász társaságcsoport és az MVM csoport.
A társaságok közös közleménye szerint bár ágazati megállapodás még nem született, az E.On csoportnál, az Elmű-Émász csoportnál és a Mátrai Erőmű Zrt.-nél kötött megállapodások értelmében 7600 munkavállaló bérét emelik. Az EDF Démász Zrt.-nél és az MVM csoportnál még folyamatban vannak a tárgyalások.