Infostart.hu
eur:
356.2
usd:
313.98
bux:
139124.28
2026. június 24. szerda Iván

Sólyom: A kollektív bűnösség összeegyeztethetetlen alkotmányos rendünkkel

Az 1945 és 1956 közötti években kivégzettekkel és a jogtalan eljárások áldozataival kell szolidaritást vállalni - mondta a köztársasági elnök a Politikai Elítéltek Közössége által tartott megemlékezésen a budapesti Pázmány Péter sétányon felállított Mementó-emlékműnél.

Saját, rendszerváltásban játszott szerepére is visszautalt a köztársasági elnök a budapesti Pázmány Péter sétányon, amikor a kommunista rendszer áldozataival összefüggésben fontosnak nevezte, hogy a rehabilitációs és kárpótlási jogszabályok, valamint az alkotmánybírósági ítéletek az egyedi elégtételen túl alapvető elveket is leszögeztek.

Sólyom László a Mementó-emlékműnél rendezett ünnepségen azt mondta: a kollektív bűnösség összeegyeztethetetlen alkotmányos rendünkkel és az európai jogi alapelvekkel. Szerinte a kommunizmus áldozatai 1956 mártírjait kivéve kevés figyelmet kaptak.

"Mostani rendszerünk 1956-on alapul. Ezért fontos '56 egyértelműsége, az, hogy csak egyetlen 1956 volt, és hogy ebből következően nincs folyamatosság a Kádár-rendszer és alkotmányos jogállamunk között" - hangsúlyozta az államfő.

Sólyom László úgy fogalmazott: a Rákosi-korszak valódi arcának és történetének ismerete nélkül a forradalom nem érthető meg. Az ötvenhatos nemzeti egység alapja ugyanis az '56-ot megelőző nyolc év elviselhetetlensége volt Magyarország minden lakosa számára.

Hozzátette: hallgattak a Rákosi-korszakról azok is, akik először támogatták, majd 1953 után vagy 1956-ban "megtértek". És nem szívesen idézték fel - vagy csak vígjátékká elidegenítve - azok a széles rétegek, akik Kádár alatt megkötötték békéjüket a rendszerrel.

"De sem '56-ot, sem a háború utáni teljes történetünket, a máig érő történelmet nem értjük meg, és nem érthetjük meg magunkat sem, ha óriási fehér foltokat hagyunk történelmünkben. A nemzet emlékezetét nem csonkíthatjuk meg. A történészek összegyűjtik a tényeket, feltárják és összefüggésbe állítják még a titkos forrásokat is. A hiteles és objektív képet azonban ki kell egészíteni az átélők és túlélők érzelmeivel, örökül hagyott saját történetükkel" - fogalmazott Sólyom László.

Az államfő úgy vélte, eddig is sok történt annak érdekében, hogy az 1945 és 1956 közötti évek valódi történetét, és áldozatait beemeljük a nemzet emlékezetébe. Ez mindenek előtt az érintettek, az egykori deportáltak, kitelepítettek, elítéltek összefogásának köszönhető.

Sólyom László felidézte, hogy 1949 és 1953 között 650 ezer ember ellen folyt jogtalan eljárás, és 390 ezret el is ítéltek. A padláslesöprések idején 400 ezer parasztot hurcoltak meg közellátási bűntett miatt. És akkor vannak még az internáltak, a kitelepítettek. A köztársasági elnök szerint a Mementó-emlékmű nemcsak az áldozatoké, hanem hirdeti a velük való szolidaritást is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bendarzsevszkij Anton: az orosz lakosság jó része most érezte meg, hogy országa pusztító háborút vív

Bendarzsevszkij Anton: az orosz lakosság jó része most érezte meg, hogy országa pusztító háborút vív

Ukrajna új generációs drónjai egyre komolyabb károkat okoznak az orosz hadseregnek, a napokban kulcsfontosságú üzemanyag bázisokat, energetikai létesítményeket ért támadás. Az orosz-ukrán háború aktualitásairól Bendarzsevszkij Antont, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatóját, a posztszovjet térség szakértőjét kérdezte az InfoRádió.

Nyugat felől közelít a hőkupola, hétvégére hozza a 40 fokot

Az elkövetkező napokra minden hőtűrő-képességünket össze kell szednünk, mert csak július első napjaiban érkezhet az enyhülés.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Tisza-kormány: napirenden az ügynökakták megnyitása, folytatódik a Fidesz-közeli média leépítése

Tisza-kormány: napirenden az ügynökakták megnyitása, folytatódik a Fidesz-közeli média leépítése

A kormány benyújtotta az ügynökakták megnyitását és a méltányossági gyógyszertámogatások rendszerének átalakítását célzó törvényjavaslatokat, amelyeket jövő héten már meg is tárgyalhat a parlament egy újabb rendkívüli ülés keretében. Eközben szállingóznak a hírek a Fideszhez köthető médiánál történő elbocsátásokról, a Mandinernél 60 embert bocsátottak el, valamint a soproni fideszes önkormányzat hetilapja is megszűnik. A nyilvánosságot emellett a "Tisztítótűz-művelet" köti le, amelynek egyik legnagyobb port kavaró eleme a képviselői mandátum 12 éves korlátozása lenne.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×