A felkészültség ellenőrzésekor többek között olyan kérdéseket kell vizsgálni, mint a képzés, a higiénés feltételek, a szakszerű tájékoztatás, a gyógyszerkészletek és a védőoltások kifejlesztésének lehetőséget - mondta az InfoRádiónak az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának elnöke.
Kökény Mihály szerint Magyarország szerencsés, hiszen rendelkezik saját oltóanyaggyártó kapacitással, emellett birtokában van egy olyan technológia, amellyel egyszerűbben és gyorsabban lehet előállítani az újonnan megjelenő vírusok elleni védőoltást.
Az az átfogó felkészülési terv, amely egy esetleges influenza-világjárvány kitörése esetén lépne életbe, meghatározza a feladatokat: egyebek mellett a kórházak kijelölését, az egészségügyi szakszemélyzet mozgósíthatóságát - magyarázta a szakpolitikus.
Egy nagyobb influenzajárvány esetén a kórházban elhalasztanák a programozott beavatkozásokat és felvételeket, kapacitásokat szabadítanának fel - mondta Kökény Mihály, hozzátéve: a közegészségügyi és katasztrófavédelmi szakemberek időről időre nemzetközilieg koordinált szimulációs gyakorlatot is végeznek, hogy éles helyzetben minden olajozottan működjön.
Az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának elnöke közölte: a felkészülési terv más kórokozók által előidézett járvány vagy egészségügyi vészhelyzet esetén is alkalmazható, de egyelőre az influenza-világjárvány kitörése a legvalószínűbb.
Hanganyag: Szabó Zsuzsa