Infostart.hu
eur:
396.67
usd:
337.84
bux:
101380.77
2025. július 27. vasárnap Liliána, Olga
Az április 3-ai országgyűlési választás már kinyomtatott szavazólapjai a budapesti ANY Biztonsági Nyomdában 2022. március 9-én. Kétféle (a magyarországi és levélben szavazáshoz szükséges) országos pártlistás szavazólapot, a 106 egyéni választókerület és a 12 nemzetiség országos listás szavazólapját, valamint a népszavazás kétféle (magyarországi és levélben szavazáshoz szükséges) szavazólapját nyomtatják, vagyis összesen 122 félét. Körülbelül 23 millió szavazólap készül a nyomdában.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Újabb fontos választási határidő közeledik

Még hat napig, péntekig jelenthetnek be megbízottakat a választási bizottságokba - így a több mint tízezer szavazatszámláló bizottságba - az áprilisi választáson jelöltet állító pártok és független jelöltek.

A jogszabály szerint a választási bizottságoknak - a választott tagokon felül - a választókerületben induló jelöltek által delegált tagjai is vannak. A választási bizottság megbízott tagját a választási bizottság elnökénél, a szavazatszámláló bizottság megbízott tagját a helyi választási iroda vezetőjénél kell bejelenteni március 25-én 16 óráig.

A szavazatszámláló bizottságokba (szszb) - országosan 10 243 van - és az egy szavazókörös településeken a helyi választási bizottságokba két-két tagot küldhetnek a választókerületben egyéni képviselőjelöltet, illetve országos listát állító pártok és nemzetiségi önkormányzatok, valamint a független jelöltek. Egy párt csak két tagot delegálhat, még akkor is, ha egyéni jelöltet és országos listát is állított. A közösen jelöltet, illetve listát állító szervezetek közösen bízhatnak meg az szszb-be két tagot. A népszavazás alapján nincs lehetőség további tag megbízására az szszb-be.

Az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottságba (oevb) egy-egy tagot delegálhat a választókerületben egyéni jelöltet állító jelölőszervezet, illetve a független jelölt. A közös jelöltet, illetve listát állító szervezetek közösen bízhatnak meg delegáltakat.

A területi választási bizottságokba és a Nemzeti Választási Bizottságba egy-egy tagot delegálhatnak az országos listát állító jelölőszervezetek.

A választási bizottság megbízott tagjának lakóhelyére vonatkozóan nincs korlátozás, a központi névjegyzékben azonban szerepelnie kell.

A jelölőszervezeteknek, független jelölteknek érdekük, hogy valamennyi választási szervbe delegáljanak tagot, mivel így saját megbízottaikon keresztül győződhetnek meg a választás tisztaságáról, ellenőrizhetik azt, és részt vehetnek az esetleges jogviták eldöntésében.

A választási bizottságokban ülő választott és megbízott tagoknak azonos jogaik és kötelezettségeik vannak. A párt által megbízott tag a bizottság rendelkezésére álló valamennyi információt megismerheti. A tevékenysége során tudomására jutó személyes adatokat azonban sem az őt megbízó pártnak, sem másnak nem adhatja ki.

2018-ban az országgyűlési választáson csaknem 32 ezer pártdelegált vett részt a szavazatszámláló bizottságok munkájában, 2014-ben ez a szám 40 ezer volt.

Címlapról ajánljuk
Csodakeksz a Semmelweis Egyetemtől – a mentesség nem minden

Csodakeksz a Semmelweis Egyetemtől – a mentesség nem minden

A fejlesztésről Hajas Lívia, a Semmelweis Egyetem Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje, a snack egyik kidolgozója beszélt az InfoRádióban. A kutató elárulta, miért innovatív az ő gluténmentes kekszük más hasonló termékekhez képest.

Tusványos – Hankó Balázs: mi, magyarok tudunk valamit

A tudomány nemzetközi, de a tudós hazafi, így elvárható a magyar tudósoktól, hogy a nemzetközi tudomány szolgálata mellett saját nemzetük megerősítésén dolgozzanak – hangoztatta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter szombaton Tusnádfürdőn.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.28. hétfő, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Politikai földrengés rázta meg Lengyelországot, nagy lépésre kényszerült Donald Tusk

Politikai földrengés rázta meg Lengyelországot, nagy lépésre kényszerült Donald Tusk

Átalakította kormányát Donald Tusk lengyel miniszterelnök, miután a mögötte álló erők által támogatott államfőjelölt alulmaradt az elnökválasztás június 1-jei második fordulójában az ellenzék jelöltjével szemben. A vereség jelentős csapás volt Tuskra, aki most a kormányzat megreformálásától reméli, hogy végre tudja hajtani programját a következő parlamenti választásokig hátralévő alig több mint két évben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×