Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
A Cseh Televízió logója a prágai tévészékházon 2026. április 22-én, amikor a közszolgálati Cseh Televízió és a Cseh Rádió alkalmazottai sztrájkkészültséget hirdettek a médiatörvénynek a kormány által tervezett módosítása elleni tiltakozásként. Andrej Babis miniszterelnök 2025 decemberében beiktatott kormánya elõzõleg bejelentette, hogy a közmédia mûködtetésére fordított lakossági díjfizetést eltörölnék, és helyette a két médiumot az állami költségvetésbõl finanszíroznák. Csehországban minden televízióval vagy rádióval rendelkezõ háztartás havonta a televízióért 150 koronás, a rádióért pedig 55 koronás díjat köteles befizetni. A javaslat ellenzõi attól tartanak, hogy a közszolgálati médiumok állami finanszírozása korlátozná szabadságukat.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Tömegek lepték el Prága utcáit a közmédia miatt

Több tízezer ember vonult utcára kedden este Prága belvárosában, hogy tiltakozzon a közszolgálati média finanszírozásának tervezett átalakítása ellen. A demonstrációt a „Millió pillanat a demokráciáért” nevű civil kezdeményezés szervezte, amely szerint a kormány javaslata veszélyezteti a Cseh Televízió és a Cseh Rádió függetlenségét.

A tiltakozás fél hatkor kezdődött a történelmi Óváros téren, ahol ismert művészek és közéleti személyiségek szólaltak fel. A tér hamar megtelt, a résztvevők száma a több tízezret is elérte. A szervezők egyik vezetője, Mikuláš Minář azt mondta: a kormány lépése megnyithatja az utat a közmédia politikai befolyás alá vonása előtt.

A tiltakozók ezután több kilométeres menetben vonultak végig a belvároson egészen a Cseh Rádió épületéig. A menet útvonalát végig megtöltötte a tömeg, amely a szervezők szerint még a környező utcákban is folytatódott. A demonstrálók az „El a kezekkel a médiától!” jelszót skandálták. A rádiós újságírók a rádió épületének erkélyéről transzparensekkel és tapsviharral fejezték ki a köszönetüket.

A felszólalók keményen bírálták a tervezett törvénymódosítást, amely államosítaná a média finanszírozását. Mikuláš Minář úgy fogalmazott, hogy a Babiš-kormány el akarja lopni a cseh közmédiát. A kormány ugyanis azt tervezi, hogy megszünteti a jelenlegi előfizetési díjakat, és a jövőben közvetlenül az állami költségvetésből finanszírozza a közszolgálati médiumokat. A kritikusok szerint ez kiszolgáltatottá teheti az intézményeket a politikai nyomásnak, ráadásul a tervezet alapján 2027-re kevesebb forrás jutna számukra, mint jelenleg. A köztelevízió és a közrádió egyaránt bírálta a javaslatot, arra figyelmeztetve, hogy az gyengítheti szerkesztőségi autonómiájukat és hitelességüket. A dolgozókat képviselő szakszervezetek már korábban határozatlan idejű sztrájkkészültséget hirdettek. Az „El a kezekkel a médiától!” elnevezésű petíciót pedig kedd délutánig már csaknem 175 ezren írták alá.

A kormány visszautasítja a kritikákat. Andrej Babiš miniszterelnök többször is kijelentette: alaptalanok azok az aggodalmak, amelyek a média függetlenségének veszélyeztetéséről szólnak. Hozzátette, hogy a törvényjavaslatról még további egyeztetések várhatók.

A keddi demonstráció különös jelentőséget kapott az időzítés miatt is: a politikusok éppen ezen a napon emlékeztek meg a Prágai felkelés 81. évfordulójáról, amelyben a rádió kulcsszerepet játszott.

A szervezők jelezték: ha a kormány nem vonja vissza a tervezetet, a tiltakozások május 17-én a vidéki városokban folytatódnak, egy héttel később pedig ismét Prágában, a kormányhivatal épülete előtt várható újabb tüntetés.

Címlapról ajánljuk
Robotokkal, világrekorder hidakkal, kvantumműholdakkal mutat utat Kína

Robotokkal, világrekorder hidakkal, kvantumműholdakkal mutat utat Kína

Kínát sokáig a világ gyáraként emlegettük, ám mára az ország sokkal több lett. A világ leghosszabb hídja, a legnagyobb nagysebességű vasúthálózata, a napelemgyártás origója, melyben ma már több mint kétmillió ipari robot dolgozik és van kvantumműholdja is jól mutatja, hogy Kína ma már nemcsak termel, hanem irányt is mutat.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×