Infostart.hu
eur:
355.66
usd:
313.06
bux:
138853.98
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Andrej Babis korábbi cseh kormányfő, az ellenzéki Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO) tömörülés vezetője távozik egy szavazóhelyiségből, miután leadta szavazatát az európai parlamenti választásokon Pruhonicében 2024. június 7-én. Az EP-választásokat június 7-én és 8-án tartják Csehországban, ahonnan 21 jelölt jut be a 720 fős uniós törvényhozásba.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Bár megnyerte a cseh választásokat, Andrej Babis egyelőre mégsem alakíthat kormányt

A cseh államfő még nem bízta meg kormányalakítással Andrej Babišt.

Petr Pavel cseh köztársasági elnök vasárnap jelezte: még túl korai új kormányalakításról beszélni. A hétvégi parlamenti választásokon legjobban szereplő öt párt vezetőjével tartott egyeztetésein elsősorban a helyzet feltérképezése és a pártok prioritásainak megismerése volt a cél. Hangsúlyozta, hogy a konzultációk folytatódnak: hétfőn további pártelnökökkel ül tárgyalóasztalhoz, a képviselőház alakuló ülését pedig november elejére tervezi összehívni.

Petr Pavel szerint a cseh képviselőházi választások eredménye világosan mutatja: a cseh állampolgárok többsége nem kíván szélsőséges politikai nézeteket, hanem meg akarja őrizni az ország nyugati irányultságát.

„A kormányalakítási megbízatásról csak azután érdemes beszélni, hogy kirajzolódnak a lehetséges kabinet körvonalai” – fogalmazott az elnök.

Andrej Babiš, a választásokat 34 százalékos támogatással megnyerő ANO mozgalom elnöke elsőként találkozott az államfővel. A találkozó után jelezte: ha megkapja a kormányalakítási megbízatást, összeférhetetlenségi ügyeit a törvénynek megfelelően rendezi. Babiš hangsúlyozta, hogy az ANO mozgalom hivatalos kormányfőjelöltjeként vezeti majd a tárgyalásokat, de jelenleg még nem kapott hivatalos megbízást.

Az új alsóházba bejutott hat politikai erő közül a hárompárti Spolu koalíció, a STAN és a Kalózpárt egyértelműen közölte: nem kívánnak együttműködni Babišsal. Így az ANO számára lehetséges partnerek maradtak a Szabadság és Közvetlen Demokrácia párt, az SPD, valamint az Autósok mozgalom, amelyek együtt elegendő mandátummal rendelkeznének egy többségi kormányhoz. A három pártnak együttesen 108 mandátuma lenne. Ebből az ANO-é 80, az SPD-é 15, az Autósoké pedig 13. Alena Schillerová, az ANO alelnöke szerint egyszínű kormányt képzelnek el, amelyet kívülről támogathatnának az SPD és az Autósok.

Mindkét párt viszont jelezte: a koalícióban részt vennének és miniszteri pozíciókat is szeretnének.

Tomio Okamura, az SPD elnöke azt mondta: pártja szakértői kormányban gondolkodik, a miniszteri posztokra nem parlamenti képviselőket, hanem szakértőket jelölne. Boris Štastný, az Autósok prágai vezetője pedig hangsúlyozta: pártjuk konzervatív, jobboldali és Nyugat-barát, és aktívan részt kíván venni az új kormánykoalícióban.

A vasárnapi találkozókon részt vevő pártok mind megjegyezték: első körben informális, ismerkedő jellegű megbeszélésekről van szó. Az államfő a találkozók után kiemelte: a kormányalakítás folyamatában elsődleges cél Csehország nyugati irányvonalának fenntartása, az ország szerepének megerősítése az Európai Unióban és a NATO-ban, valamint a demokratikus intézmények védelme, ideértve a közszolgálati médiát, az állami egyetemeket, a biztonsági szerveket és az igazságszolgáltatás függetlenségét.

Petr Pavel úgyszintén hangsúlyozta: a tárgyalások jelenleg konzultációs jellegűek, még nem született döntés az új kormány összetételéről, a pártoknak pedig még időt ad a kölcsönös egyeztetésekre.

Az InfoRádió hétfői Arénájának témája a cseh választás lesz, kezdés 18 órakor. Tartson velünk!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A Magyar Olimpiai Bizottság idén is megrendezte az Olimpia Napját a Városligetben, ahová számos nagy sztár, olimpiai bajnok is kilátogatott, és együtt sportolt vagy beszélgetett a rajongókkal. Fábián László az InfoRádióban beszélt az esemény legfőbb értékeiről, az olimpiai felkészülés aktualitásairól és arról is, mire számít az új sportállamtitkársággal való együttműködéstől.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Vegyes hangulat volt a nemzetközi tőkepiacokon: a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tarotta a tőzsdéket. A hangulatot javította, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben. Az arany héthónapos mélypontra került, a dollár pedig erősödik. Európában vegyes volt a kép: a Dax esett, míg a CAC40 enyhe pluszban állt meg. Az amerikai tőzsdék ugyan jó lendülettel kezdték a napot, de estére egyedül a Dow Jones tudott pluszban zárni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×