Infostart.hu
eur:
356.07
usd:
313.79
bux:
139428.18
2026. június 24. szerda Iván
A Gazprom orosz gázipari holding logója szentpétervári épületén 2022. április 27-én. A Gazprom ezen a napon leállította a gázszállítást a bolgár Bulgargaz és a lengyel PGNiG vállalatnak, mivel nem fizettek rubelben a megállapított határidőn belül.
Nyitókép: MTI/EPA/Anatolij Malcev

Egyre többet tudni a Moszkvába utazott szlovák csoportról

Vasárnap újabb szlovák delegáció – köztük a pozsonyi parlament két alelnöke – utazott Moszkvába, hogy a földgázszállítás és az ukrajnai háború lezárásának kérdéséről tárgyaljon az orosz féllel. A kormány ellen péntek este viszont több mint tíz szlovák városban is tüntettek.

A szlovák parlament két alelnöke és további négy kormánypárti politikus négynapos munkalátogatásra utazott az orosz fővárosba. A szlovák delegáció szeretné megnyitni az orosz gázszállítás kérdését. A Duma képviselőin kívül miniszterekkel is találkoznak, köztük Anton Alihanov ipari és kereskedelmi miniszterrel. A Gazpromnál afelől kívánnak tájékozódni, hogy az ukrajnai szállítás leállítása ellenére képes lenne-e biztosítani földgázt Szlovákia számára.

Tibor Gašpar, a pozsonyi parlament alelnöke az utazást megelőzően közölte, hogy kíváncsi Oroszország álláspontjára a háború befejezését illetően. „A béke oldalán állok, hogy minél hamarabb véget érjen az öldöklés, de azzal nem zárjuk le a konfliktust, ha továbbra is segítünk a felfegyverzésben és fegyvereket szállítunk” – mondta a kormánypárti képviselő.

A szlovák politikusok közül ezt megelőzően maga a miniszterelnök, Robert Fico járt legutóbb Moszkvában, akit karácsony előtt két nappal Vlagyimir Putyin orosz elnök fogadott. A kormányfő ellenzéke élesen bírálta az utat, és múlt pénteken összehívták az európai ügyekért felelős parlamenti bizottságot, hogy számon kérjék a miniszterelnököt. Robert Fico visszautasította, hogy nem volt átlátható az orosz elnökkel folytatott megbeszélése, melyen a gázszállításról és a béketárgyalások lehetőségéről volt szó. „A moszkvai út transzparens volt, mindenki tudott róla, akinek tudnia kellett” – jelentette ki Robet Fico, hozzátéve, tájékoztatta róla Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, aki tiszteletben tartotta a döntését, mivel semmilyen rendelkezés vagy szankció nem tiltja, hogy az európai vezetők Oroszországba menjenek.

A szlovák társadalom egy részéből komoly ellenérzéseket vált ki a kormány Moszkva-barát politikája. Múlt héten pénteken több mint tíz szlovákiai városban tüntettek a kormány és Robert Fico moszkvai útja ellen. Pozsonyban ezúttal 15 ezren gyűltek össze, a színpadon pedig Szlovákia egyik korábbi külügyminisztere is megfordult. Rastislav Káčer külföldi ügynöknek nevezte a kormányfőt, aki szerinte a saját hazája ellen cselekszik.

A demonstrálók közös nyilatkozatot is tettek, amelyben polgári készenléti állapotot hirdettek. A nyilatkozat megfogalmazói hangsúlyozták, hogy a lakosság felelős az ország jövőjéért, és kinyilvánították elhatározásukat, hogy további békés megmozdulásokat szerveznek a demokratikus értékek és az ország nemzetközi elkötelezettségének védelmében. A tüntetések szervezői közölték, a kormányhoz és a legfőbb közjogi méltóságokhoz intézett követelések között szerepel az Oroszországgal való együttműködés minden formájának elutasítása, az Ukrajna elleni megtorlások beszüntetése és a Szlovákia külpolitikai irányultságának megváltoztatására tett kísérletek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Aszály: dermesztő a kárigény a szakértő szerint – még a tehenek fejét is hiába hűtik

Aszály: dermesztő a kárigény a szakértő szerint – még a tehenek fejét is hiába hűtik

A következő napok kánikulai időjárása komoly bevételkiesést jelent a gazdáknak. Az extrém meleg a haszonállatokat is megviseli, rosszabbul tejelnek és alig híznak ilyenkor. Az aszály is súlyosbodik, holott szénából már most sincs elég – mondta el az InfoRádióban Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője.

N. Rózsa Erzsébet: teljesen ellentétes Hamenei nézeteivel, ezért valószínűleg nem is volt iráni atomprogram

Az idén februárban likvidált ajatollah volt a gátja azoknak a törekvéseknek, hogy Iránban az atomfegyverek irányába tegyenek lépéseket, mert azok nem illeszkedtek a vezető életfilozófiájához – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában az egyetemi tanár. A Közel-Kelet-szakértő szerint ha kiderült volna, hogy Ali Hamenei ebben hazudik, azt a egész rendszer nem viselte volna el.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Tisza-kormány: napirenden az ügynökakták megnyitása

Tisza-kormány: napirenden az ügynökakták megnyitása

Sűrű napot zárt a magyar közélet kedden: az Országgyűlés megszavazta az új közmédia- és plakáttörvényt, az uniós pénzek hazahozatalához szükséges javaslatot, és eltörölték a védett árat is. Magyar Péter a V4-ek miniszterelnökeit fogadta Gödöllőn, miközben az NKA-botrányban hat embert vettek őrizetbe. A nyilvánosságot emellett a "Tisztítótűz-művelet" köti le, amelynek egyik legnagyobb port kavaró eleme a képviselői mandátum 12 éves korlátozása lenne. Eközben az új kormány benyújtotta az ügynökakták megnyitását célzó törvényjavaslatot is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×