eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Adományokat szállító teherautó indul Ukrajnába a Magyar Máltai Szeretetszolgálat logisztikai központjában 2022. március 8-án.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Rosszul segíteni bűn – mondja a Máltai Szeretetszolgálat beregszászi vezetője

Az orosz–ukrán háború két éve alatt több mint 1700 tonna adomány jutott Ukrajnába a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálaton keresztül. A külföldi adományok és az önkéntesek száma némiképp csökken, a rászorulók viszont nem fogynak el.

Továbbra is nagy a szükség Kelet-Ukrajnában, így a segítséget egyenesen a frontvonal közelébe viszi a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat – mondta el Makuk János vezető, és hozzátette, elsősorban Odessza, Harkiv, Zaporizzsja megyékben, tehát a közvetlen háborús helyeken igyekeznek segíteni.

Arról is beszélt, hogy főként élelmiszert kérnek, olyat, amit lehetőleg minél gyorsabban fel lehet használni, de ezenkívül higiéniai termékekre van még nagy szükség. Amire viszont kevésbé, az a ruhanemű, bár előfordul, hogy ilyesmit is kérnek.

Elmagyarázta, a segélyszállítmányok összetétele egyrészt attól függ, hogy a szervezetnek éppen mije van, és attól is, milyen megkeresés érkezik be hozzájuk. Mint mondta, hiába küldenének a háborús helyzetben lévőknek olyasmiket, amire nincs szükségük, például az újjáépítéshez szükséges felszerelést, mert ennek még nem jött el az ideje. Ezért egyeztetnek először a támogatandó szervezettel, az ottani vezetőkkel. Leszögezte: rosszul segíteni bűn, és nincs is értelme.

Makuk János hozzátette, további külföldi élelmiszer-adományokra lenne szükségük, és még több önkéntesre. A szervezet munkáját eddig több mint 700, elsősorban külföldi önkéntes segítette, ám

két év után nemcsak az adományok, hanem a segítők száma is csökken.

Úgy fogalmazott: mindenki kezd belefáradni. Még most is van ugyan hetente három-négy önkéntes, de korábban tizenöt-húsz, sőt, negyven is előfordult. Vannak helyi segítők is, de a jelentkezők azért döntő többségében külföldiek: főként Magyarországról érkeznek, de volt már önkéntes az Egyesült Államok szinte minden államából, Ausztráliából, Új-Zélandról és Európa majdnem minden országából.

A Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat a háborús nehézségek elfeledtetése érdekében beindította a Mozgó Játszóház programját, amivel több mint három és fél ezer gyermeket ért el Kárpátalján. Makuk János elmondta, így szeretnék feledtetni a gyerekekkel, hogy milyen helyzetben is élnek. Két és fél órát vannak ott a gyerekekkel, játszanak, foglalkozásokat tartanak, kézműveskednek, és közben próbálják felmérni, van-e szüksége pszichológiai segítségre egy-egy gyermeknek. De a pedagógusoknak is tudnak tanácsot adni, például olyan iskolákban, ahol a menekült gyerekek együtt játszanak a helyiekkel. Mint mondta, ez egy nagyon jó közösségformáló lehetőség.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×