eur:
406.18
usd:
376.68
bux:
76594.41
2024. november 8. péntek Zsombor
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) által közreadott kép Rafael Grossiról, a NAÜ főigazgatójáról (j) a bécsi repülőtéren 2022. augusztus 29-én. Az ügynökség felügyelői a veszélyben lévő ukrajnai zaporizzsjai atomerőműhöz utaznak, amely Európa legnagyobb atomerőműve és ahol sem az orosz, sem az ukrán fél nem fogja vissza a harcokat. A május óta tartó tárgyalások után augusztusban sikerült végre megegyezni Putyinnal, hogy NAÜ felügyelőket küldhessen a létesítményhez.
Nyitókép: MTI/EPA/NAÜ/Dean Calma

Megérkezett Zaporizzsjába a NAÜ, és el se menne onnan

Missziójuk csütörtökön, némi késéssel érkezett meg a „szürke zónába”. A két működő reaktor egyikét időközben leállították.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ellenőrei közölték, hogy folytatni kívánják látogatásukat az orosz ellenőrzés alatt álló zaporizzsjai atomerőműben, annak ellenére, hogy a két működő reaktor egyikét csütörtökön leállították az állítólagos orosz aknatűz miatt.

Az erőmű melletti várost, Enerhodart érte csütörtökön támadás – közölte a helyi polgármester. Egyes állítások szerint az orosz erők az ellenőrök előre egyeztetett útvonalát lőtték, Moszkva pedig azt állította, hogy meghiúsított egy ukrán kísérletet az erőmű elfoglalására, továbbá azt, hogy az ellenőröket egy ukrán ellenőrzőpontoknál tartották fel órákig, de végül tovább engedték őket.

A missziót Rafael Grossi, a NAÜ-főnöke vezeti, aki azt mondta: „a fokozott katonai tevékenység dacára nem állnak le”. Az Interfax-Ukrajna hírügynökség szerint a 14 ellenőrből álló csapatot a zaporizzsjai erőműtől közel 20 kilométerre fekvő Novoolekszandrivka ellenőrzőpontnál tartották fel.

A régió közigazgatási vezetője azt állította, hogy orosz tüzet nyitottak, a delegációt pedig a biztonsága érdekében tartották vissza. „Követeljük, hogy Oroszország hagyja abba a provokációkat, és biztosítson akadálytalan hozzáférést a NAÜ számára az ukrán nukleáris létesítményhez" – írta Olekszandr Sztaruh a Telegramon.

Az erőmű ukrán üzemeltetője, az Energoatom ugyancsak a Telegramon megerősítette, hogy aktiválta a vészhelyzeti procedúrát és leállította a létesítmény 5-ös számú reaktorát „megint csak az orosz erők aknavető tüze miatt”. Jelezték továbbá, hogy a szintén nem üzemelő 2-es számú reaktorban beindították a tartalék dízelgenerátorokat, miután az erőmű saját szükségleteit biztosító elektromos vezeték megsérült a lövések következtében. De a 6-os blokk továbbra is működik.

Dmitro Orlov, Enerhodar polgármestere képeket tett fel a sérült épületekről, amik fölött füst gomolyog, közölve, hogy az orosz csapatok hajnal óta lövik az erőművet – ami elméletileg az ő ellenőrzésük alatt áll.

Moszkva eközben azzal vádolta meg Kijevet, hogy „hét motorcsónakon érkező, 60 kommandóssal” próbálta szabotálni, vagy visszafoglalni az üzemet.

A védelmi minisztérium szerint az állítólagos hajnali támadást „az orosz gárda egységei” és katonák megakadályozták és „a diverzánscsoportot helikopterrel semmisítik meg”. Az enerhodari polgármester szerint viszont a helikopterek a várost lőtték.

Szerdán a NAÜ közölte, hogy a nukleáris katasztrófa elkerülése érdekében állandó jelenlétet kíván létesíteni a frontvonalon fekvő erőműben. „Az én feladatom a nukleáris baleset megelőzése” – közölte Grossi jelezve: értik, hogy a szemben álló felek közötti egyfajta szürke zónába érkeznek, de megerősítette, folytatják a munkát.

Legfrissebb nagyinterjúnk a témában:

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Európai Tanács-elnök Budapesten: sikerült egyetértésre jutnunk abban, mit akarunk együtt tenni a versenyképességért

Az EU-csúcstalálkozóra érkező Charles Michel újságírók előtt hangsúlyozta: az unió versenyképességének erősítését célzó Draghi-jelentés kiváló alapot jelent a témában, az abban foglalt ajánlások világosak és egyértelműek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Egyre terjednek azok a felvételek, melyeken az látható, hogy az ősöreg orosz Szu-25-ös csatarepülőgépek már egészen közel merészkedhetnek az ukrán célpontokhoz anélkül, hogy a légvédelem veszélyeztetné őket. A gondokat tetézi, hogy a Donbaszban és Kurszkban is haladnak előre az orosz csapatok, ráadásul Lengyelország is lemondott egy Mig-29-es vadászgépeket tartalmazó szállítmányt. Vlagyimir Putyin orosz elnök nyitottnak mutatkozott arra, hogy tárgyaljon Donald Trumppal a háború lezárásáról. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×