eur:
411.28
usd:
397.82
bux:
79614.11
2024. november 22. péntek Cecília
Autós tankol a Mol gyáli töltőállomásán 2020. január 1-jén. A kormány döntése értelmében január 1-jétől emelkedik a biológiai eredetű összetevők bekeverendő aránya az üzemanyagokban, az intézkedéssel Magyarország is csatlakozik a környezetbarát E10-es üzemanyagot használó államokhoz. A régi típusú autót használóknak célszerű ellenőrizni, hogy lehet-e kocsijukba az új üzemanyagból tankolni.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Benzinvásárlási adatok is mutatják a lakosság romló helyzetét Szlovákiában

Tovább gyorsult, 13,2 százalékra emelkedett az éves infláció Szlovákiában júniusban, az árnövekedés legutóbb 2000-ben volt ilyen magas szinten – közölte a Szlovák Statisztikai Hivatal. Az egyes tételek közül az egyik legmagasabb szintű árnövekedés az üzemanyagoknál volt, éves szinten 43,4 százalék. A Cseh Statisztikai Hivatal is kiadta legfrissebb jelentését, melyek alapján júniusban 17,2 százalékra emelkedett az éves szintű infláció Csehországban a májusi 16 százalékról.

Bár a fogyasztói árak növekedésének üteme júniusban havi szinten némileg lassult, az év első hat hónapjában átlagosan havi 1,6 százalékos volt az infláció Szlovákiában. Az országban júniusban a drágulás a fogyasztói kosár szinte minden tételét érintette, a háztartások hagyományosan legnagyobb kiadásának számító lakhatási és élelmiszerkiadások éves szintű inflációja csaknem 20 százalékos volt.

Az egyes tételek közül az egyik legmagasabb szintű árnövekedés az üzemanyagoknál volt, éves szinten 43,4 százalék.

Júniusban a benzinárak 1,90 euró körül mozogtak Szlovákiában. Összehasonlításképp: januárban még átlagosan 1,48 euróba került az üzemanyag literje.

A picodi.com piackutató elemzői ennek apropóján megnézték, hogyan alakultak a benzinárak az egyes országokban, és mennyi litert engedhetnek meg maguknak a lakosaik. A Szlovák Statisztikai Hivatal szerint egy átlagos szlovákiai lakos fizetése bruttó 1212 euró. Ez azt jelenti, hogy

484 liter benzint vásárolhat a teljes fizetéséből. 2021-ben ez a mennyiség még 632 liter volt, 2020-ban pedig 694 liter.

Az összehasonlításban azonban Szlovákia jócskán elmarad más országoktól, mint például Csehországtól, Németországtól, Lengyelországtól vagy Magyarországtól. Magyarországon Szlovákiához képest 14 literrel több üzemanyagot vásárolhatnak a lakosok a teljes fizetésükből.

Ugyancsak rendkívül magas volt a fogyasztói árak emelkedése a közlekedésben, a vendéglátóiparban, az élelmiszereknél és az energiánál. Az élelmiszerek közül a leginkább az étolajok és zsiradékok drágultak, de különösen nagy mértékben emelkedett a kenyér, a pékipari, illetve a tejipari termékek és a tojás, valamint a hús ára is. A 365.bank előrejelzése szerint az infláció Szlovákiában a következő hónapokban is 13-14 százalék körül lesz éves szinten. Az elemzés azt mutatja, hogy az év második felében a legnagyobb mértékben az élelmiszerek drágulnak.

A Cseh Statisztikai Hivatal is ismertette legfrissebb adatait. Júniusban 17,2 százalékra emelkedett az éves szintű infláció Csehországban a májusi 16 százalékról. A csehországi infláció immár 12. hónapja folyamatosan gyorsul. Az elemzők az infláció júniusi emelkedését várták, de nem ilyen mértékben. Általános a vélemény, hogy a csehországi drágulás júliusban éri el a tetőfokát, és megközelítheti a 20 százalékot is. Ezt követően

az infláció stagnálására, illetve mérsékelt lassulására lehet számítani a piaci szakértők szerint.

A csehországi infláció növekedését – amely 1993 decembere óta most a legmagasabb – továbbra is az élelmiszerárak, az energiaárak és az üzemanyagárak befolyásolják a leginkább.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×