Bár a fogyasztói árak növekedésének üteme júniusban havi szinten némileg lassult, az év első hat hónapjában átlagosan havi 1,6 százalékos volt az infláció Szlovákiában. Az országban júniusban a drágulás a fogyasztói kosár szinte minden tételét érintette, a háztartások hagyományosan legnagyobb kiadásának számító lakhatási és élelmiszerkiadások éves szintű inflációja csaknem 20 százalékos volt.
Az egyes tételek közül az egyik legmagasabb szintű árnövekedés az üzemanyagoknál volt, éves szinten 43,4 százalék.
Júniusban a benzinárak 1,90 euró körül mozogtak Szlovákiában. Összehasonlításképp: januárban még átlagosan 1,48 euróba került az üzemanyag literje.
A picodi.com piackutató elemzői ennek apropóján megnézték, hogyan alakultak a benzinárak az egyes országokban, és mennyi litert engedhetnek meg maguknak a lakosaik. A Szlovák Statisztikai Hivatal szerint egy átlagos szlovákiai lakos fizetése bruttó 1212 euró. Ez azt jelenti, hogy
484 liter benzint vásárolhat a teljes fizetéséből. 2021-ben ez a mennyiség még 632 liter volt, 2020-ban pedig 694 liter.
Az összehasonlításban azonban Szlovákia jócskán elmarad más országoktól, mint például Csehországtól, Németországtól, Lengyelországtól vagy Magyarországtól. Magyarországon Szlovákiához képest 14 literrel több üzemanyagot vásárolhatnak a lakosok a teljes fizetésükből.
Ugyancsak rendkívül magas volt a fogyasztói árak emelkedése a közlekedésben, a vendéglátóiparban, az élelmiszereknél és az energiánál. Az élelmiszerek közül a leginkább az étolajok és zsiradékok drágultak, de különösen nagy mértékben emelkedett a kenyér, a pékipari, illetve a tejipari termékek és a tojás, valamint a hús ára is. A 365.bank előrejelzése szerint az infláció Szlovákiában a következő hónapokban is 13-14 százalék körül lesz éves szinten. Az elemzés azt mutatja, hogy az év második felében a legnagyobb mértékben az élelmiszerek drágulnak.
A Cseh Statisztikai Hivatal is ismertette legfrissebb adatait. Júniusban 17,2 százalékra emelkedett az éves szintű infláció Csehországban a májusi 16 százalékról. A csehországi infláció immár 12. hónapja folyamatosan gyorsul. Az elemzők az infláció júniusi emelkedését várták, de nem ilyen mértékben. Általános a vélemény, hogy a csehországi drágulás júliusban éri el a tetőfokát, és megközelítheti a 20 százalékot is. Ezt követően
az infláció stagnálására, illetve mérsékelt lassulására lehet számítani a piaci szakértők szerint.
A csehországi infláció növekedését – amely 1993 decembere óta most a legmagasabb – továbbra is az élelmiszerárak, az energiaárak és az üzemanyagárak befolyásolják a leginkább.