Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 27. szombat László
Boris Johnson brit miniszterelnök távozik a londoni kormányfői rezidenciáról, a Downing Street 10-ből 2022. január 25-én. Cressida Dick, a Scotland Yard főparancsnoka ezen a napon bejelentette, hogy rendőrségi vizsgálat indult azoknak a partiknak és egyéb összejöveteleknek az ügyében, amelyeket a koronavírus-járvány megfékezésére elrendelt korábbi zárlatok idején rendeztek a londoni miniszterelnöki hivatalban.
Nyitókép: MTI/AP/Kirsty Wigglesworth

Újabb napot élt túl Boris Johnson

Bármelyik pillanatban változhat a helyzet, de Boris Johnson brit miniszterelnök még csütörtökön is pozícióban maradt – miközben a közvélemény a karanténsértő partikról szóló jelentést várja.

Sok brit szerint Boris Johnsonnak több élete van, mint egy macskának. Annak nyomán, hogy több olyan anyag szivárgott ki, amely szerint a kormányfő beosztottjai karanténsértő bulikat tartottak, és a kormányfő maga is részt vett ilyen rendezvényeken, hatalmas botrány bontakozott ki.

De ez még nem volt elég a lemondásához, ahogy az sem, hogy a héten már a londoni rendőrség is bejelentette, hogy nyomozást indít a miniszterelnöki rezidencián történtek ügyében.

Ezzel párhuzamosan folyt Sue Gray második kabinettitkár vizsgálata a Covid-partikról – és Johnson ebbe kapaszkodva érvelt, hogy amíg nincs kész az anyag, addig a kormányzással foglalkozik. Az utóbbi napokban már tűkön ült a brit közvélemény, hogy bukik-e a miniszterelnök, de a jelentés nyilvánosságra hozatalát késleltették.

Johnson most az ország különböző pontjain tartott látogatásokkal próbálja jelezni, hogy még mindig ő a főnök. Egy ilyen eseményen csütörtökön nekiszegezték a kérdést: ő hátráltatja-e a Gray-jelentés kiadását. „Abszolút nem” – állította, és

ígéretet tett arra, hogy nyilvánosságra hozza a teljes anyagot.

A Telegraph című konzervatív lap szerint a szöveg kiadása a jogászi ellenőrzés miatt késik, és ezért úgy értékelte, hogy az csütörtökön sem kerülhet nyilvánosságra, azaz: Johnson túlélt még egy napot.

Így aztán a kormányfőt most azzal támadják, hogy az afganisztáni evakuálás során engedélyt adott és helyet biztosított a repülőkön egy afganisztáni brit állatmenhely kutyáinak kimentésére. Johnson ezt is tagadta.

A nagy kérdés most az, hogy a parlamenti konzervatív kemény mag, a befolyásos 1922-es Bizottság bizalmatlansági indítványt nyújt-e be ellene. A liberális Guardian szerint Johnson

azzal győzködi a frakciót: az ellenzéki Munkáspártnak kedvezne, és a konzervatívokat gyengítené, ha most leléptetnék.

A botrány miatt megugrott a Munkáspárt és szürkének tartott vezetője, Sir Kier Starmer népszerűsége épp a tavasszal esedékes önkormányzati választások előtt.

Kérdés az is, hogy az omikron vírusvariáns miatt bevezetett „B-terv” korlátozásainak csütörtöki feloldása Johnson figyelemelterelő húzása lehet. Az ellenzék ezt a ziccert nem használta ki.

Viszont Johnson meglovagolhatja a kedvező híreket: az emberek elkezdtek visszatérni az irodákba, több az utas a tömegközlekedésben, a vendégek asztalokat és jegyeket foglalnak az éttermekben és a londoni West End színházaiba. Kedden már az irodai dolgozók 25 százaléka volt bent a munkahelyén, ami duplája a hétfői adatnak – írta a Standard című londoni lap. Csütörtöktől már nem kell Covid-igazolvány az éjszakai szórakozóhelyekre való belépéshezm és a maszkviselés sem kötelező – kivéve a londoni tömegközlekedést.

Címlapról ajánljuk
Egészségügyi miniszter: aki most szabadtéri rendezvényre megy, jól gondolja meg, mit csinál

Egészségügyi miniszter: aki most szabadtéri rendezvényre megy, jól gondolja meg, mit csinál

Hegedűs Zsolt szerint a hőség nem egyszerű kellemetlenség, hanem komoly egészségi kockázatot jelent és különösen veszélyeztetettek az idősek, a várandósok, a kisgyermekek, a krónikus betegek, a szív- és érrendszeri betegségben érintettek, valamint azok, akik rosszul viselik a nagy meleget.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Bevándorlás nélkül drámai módon csökkenne a lakosságszám számos EU-tagállamban

Bevándorlás nélkül drámai módon csökkenne a lakosságszám számos EU-tagállamban

A Portfolio május 22-én ismertette az Eurostat éves demográfiai kiadványának főbb adatait, kiemelve, hogy a magyar népességfogyás közép-kelet-európai régiós trend, miközben az EU népessége évről évre növekszik. A leginkább növekvő népességű országok között meglepő módon olyanok is vannak, ahol évtizedek óta alacsony a születésszám. A látszólagos ellentmondás hátterében az országonként jelentős mértékben eltérő nagyságú migráció áll. Ennek figyelembevétele jelentősen árnyalja azt a képet, amelyet a teljes népesség változása rajzol fel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×