eur:
411.23
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Petr Fiala cseh miniszterelnök beszél a parlament ülésén, mielőtt bizalmi szavazást tartanak az új, koalíciós kormány programjáról Prágában 2022. január 12-én.
Nyitókép: MTI/AP/Petr David Josek

Történelmi hosszúságú ülésen szavazott bizalmat az új kormánynak a cseh képviselőház

Andrej Babiš exkormányfő majdnem másfél órás beszédben reagált utódja, Petr Fiala alig félórás felszólalására.

A cseh képviselőház közel 24 órás tárgyalást követően csütörtök este bizalmat szavazott Petr Fiala kormányának. Az eredmény előre borítékolható volt, miután a koalíciós képviselők kényelmes többséget szereztek az alsóházban az októberi választásokon. A kormánypárti képviselők mindegyike megszavazta a programot.

Egy teljes napon és egy teljes éjjelen át folyt a vita, melynek végén Petr Fiala miniszterelnök kimondhatta, hogy „a képviselőház teljesítette a polgárok akaratát, és bizalmat szavazott a kormánynak”.

Az önálló Csehország három évtizedes történetében ez volt a leghosszabb olyan parlamenti ülés, amely a kormányprogrammal foglalkozott.

A rekord hosszúságúra – közel 24 órásra – nyúló képviselőházi diskurzus során a fő kérdés az volt, hogy milyen állapotban van jelenleg Csehország, és kinek milyen javaslata van a helyzet javítására. „A miniszterelnök úrral nem értünk egyet abban, milyen állapotban van az országunk. Én azt gondolom, hogy nagyon is jó állapotban” – mondta Andrej Babiš exkormányfő. Petr Fiala miniszterelnök ezt nem így látja. „Épp ellenkezőleg.

Akkora hiánnyal vesszük át az ország irányítását, amekkora Csehország történetében korábban még nem volt”

– jegyezte meg Fiala, a Polgári Demokrata Párt miniszterelnöke.

Babiš, aki majdnem másfél órás beszédben reagált Petr Fiala alig félórás felszólalására, az általa vezetett ANO mozgalom nevében kijelentette, hogy nem fog bizalmat szavazni a kormánynak, amely hazudik, s mert programjában teljesíthetetlen dolgokat ígér.

Az alsóház – ahogy az várható volt – végül mégis bizalmat szavazott a kormánynak. A 200 tagú képviselőházban a szavazáskor a jelenlévő 193 képviselő közül a kormányprogramot 106-an támogatták, 87-en pedig ellene szavaztak. Betegség miatt a kormányoldal és az ellenzék részéről is több képviselő hiányzott az ülésről. A hatályos szabályok szerint a bizalom megszerzéséhez a kormánykoalíciónak az ülésteremben jelenlévő képviselők egyszerű többségének a szavazatát kellett megkapnia.

  • Az ötpárti kormánykoalíciónak 108,
  • a két ellenzéki pártnak pedig együttesen 92

képviselője van az alsóházban. A parlamenti felsőház, a szenátus a kormányprogrammal nem foglalkozik.

Petr Fiala miniszterelnök a maratoni ülést bevezető beszédében azt hangsúlyozta, hogy a koalíciós kormány programja realista, nem ígér teljesíthetetlen dolgokat, és célja, hogy Csehország a világ legfejlettebb országai közé kerüljön. Egy korábban tett kijelentésében úgy fogalmazott, fontosnak tartja ugyan a visegrádi államok együttműködését, de kiemelte, ez nem lehet az egyedüli együttműködési forma az Európai Unión belül.

Az új cseh kormányfő úgy véli, hogy a visegrádi négyek megtalálhatják azokat a közös érdekeket, amelyeket az Európai Unióban észszerűen lehet előmozdítani.

Petr Fiala polgári demokrata politikus ötpárti kormányát december 17-én nevezte ki Miloš Zeman köztársasági elnök. A cseh alkotmány szerint az új kabinetnek 30 napon belül kellett benyújtania a parlamentnek programját és bizalmat kérni maga iránt.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×