eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
TULSA, OKLAHOMA - JUNE 01: U.S. President Joe Biden speaks at a rally during commemorations of the 100th anniversary of the Tulsa Race Massacre on June 01, 2021 in Tulsa, Oklahoma. President Biden stopped in Tulsa to commemorate the centennial of the Tulsa Race Massacre. May 31st of this year marks the centennial of when a white mob started looting, burning and murdering in Tulsas Greenwood neighborhood, then known as Black Wall Street, killing up to 300 people and displacing thousands more. Organizations and communities around Tulsa continue to honor and commemorate survivors and community residents. (Photo by Brandon Bell/Getty Images)
Nyitókép: Photo by Brandon Bell/Getty Images

Joe Biden belekeveredett a brit–EU kolbászvitába

Az amerikai elnök büszke ír gyökereire, és jelezte Londonnak: az északír kereskedelem ügyét úgy kell megoldani, hogy ne fenyegesse az ír sziget békéjét.

Washington vezető szerepének megerősítése, a szövetségesek összekovácsolása Kínával és Oroszországgal szemben – többek között ezek Joe Biden amerikai elnök céljai mostani európai körútján, amelynek első állomása Anglia szörfös-paradicsoma Cornwall és az ott rendezett G7-es csúcs.

Az elnöknek már érkezése előtt sikerült belekeverednie hagyományosan legközelebbi szövetségese – Nagy-Britannia – és az Európai Unió vitájába. És mivel származása miatt szívén viseli az EU-tag Írország sorsát, olyasmi fordulhat elő, amire eddig nem sok példa volt:

Amerika másoké mögé sorolja a brit érdeket.

A Biden-körúttal és a hétvégi G7-es csúccsal párhuzamosan huzakodik ugyanis London és Brüsszel a brexitegyezményhez csatolt észak-ír záradékról. Ennek lényege: hogy ne legyen határ az ír szigeten az EU-tag Köztársaság és a brit fennhatóságú Észak-Írország között (ami aláásná az két közösség békés egymás mellett élését), vámellenőrzésnek vethetők alá a fő brit szigetről Észak-Írországba érkező termékek.

A záradék egyik rendelkezése szerint a hónap végéig, a „türelmi időszak lejártáig” meg kell állapodni az élelmiszerek ellenőrzéséről – máskülönben kirobbanhat a „kolbászháború”. A szerződés értelmében a briteknek nem lesz szabad hűtött húst szállítaniuk Észak-Írországba, így

eltűnhet a boltok polcairól az angol kolbász, a félkész burger és a darált hús.

Maros Sevcovic, EU bizottsági alelnök közölte, az „Unió türelme most már nagyon fogytán van”, amiért a britek nem folytatják le a szükséges élelmiszer-ellenőrzést. Boris Johnson miniszterelnök viszont azt mondja: Brüsszel „jogászkodik”, túlságosan is betű szerint értelmezi az alkut, és hogy ő ezt egyoldalúan figyelmen kívül hagyhatja.

Sefcovic válasza: akkor az EU „gyorsan, keményen, határozottan” reagál majd. Ez akár kereskedelmi háború fenyegetése is lehet, melyben Brüsszel vámokat és kvótákat vet ki. Johnson viszont mindezt úgy közvetítheti a britek felé, hogy a „gonosz unió meg akarja akadályozni az országon belüli szabad élelmiszer- és gyógyszer forgalmat”.

Ebbe a helyzetbe sétált most bele Joe Biden, akinek kormányzata első ránézésre inkább a kistestvér Nagy-Britanniát rakná helyre, mint Európát.

A Guardian című lap egy brit kormányfeljegyzésre utalva azt írta: a londoni amerikai követség és Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó közvetlenül Lord Frostot, a brit kormány brexitfelelősét figyelmeztette: London felszítja a feszültséget Észak-Írországban, ha nem köt kompromisszumot az északír áruforgalomról.

A Biden kíséretében utazó Sullivan megismételte:

bármely lépés, amely aláássa az ír béke pillérét, a Nagypénteki Békeegyezményt, kiváltja az Egyesült Államok rosszallását.

Az elnök ugyanakkor nem fenyeget és nem intéz ultimátumokat – tette hozzá.

Egyes kommentátorok szerint Washington azzal terelheti a briteket az unióval kötött alku betartására, hogy kilátásba helyez egy kétoldalú szabadkereskedelmi egyezményt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×