eur:
413.66
usd:
403.36
bux:
81630.22
2025. január 10. péntek Melánia
Prága, 2018. augusztus 20.Tüntetők a prágai orosz nagykövetség épülete előtt 2018. augusztus 20-án. Csehország 2018. augusztus 21-én emlékezik meg Csehszlovákia szovjet megszállásának évfordulójáról. A Szovjetunió és a Varsói Szerződés négy másik tagállama, köztük Magyarország 1968. augusztus 20-án indított támadást a prágai tavasz leverésére. (MTI/EPA/Martin Divisek)
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Kormányellenes tüntetés lett a cseh megemlékezésből

Prágában nemcsak az 1968-as eseményekre, Csehszlovákia szovjet megszállásának 50. évfordulójára emlékeztek, hanem a kommunistákkal együttműködő Andrej Babiš miniszterelnök és kormánya ellen is tüntettek. A kommunisták ugyancsak demonstrációt tartottak, mert szeretnék meggyőzni a nyilvánosságot arról, hogyan látják ők a történelmet.

A Szovjetunió vezette Varsói Szerződés öt tagállamának hadseregei 1968. augusztus 21-én rohanták le Csehszlovákiát, hogy véget vessenek a „prágai tavaszként” ismert politikai és gazdasági reformfolyamatnak, amelyet Moszkva a korabeli szocialista tábor számára veszélyesnek minősített. Prágában a jelenlegi kormány ellen fellépő tüntetők megzavarták az 1968-as események alakalmából a Cseh Rádió előtt szervezett megemlékezést.

„Az eseményekről akkor szabadon tájékoztató rádió a lakossági ellenállás jelképe lett” – mondta ki Andrej Babiš miniszterelnök, akinek beszédét a téren gyakorlatilag nem lehetett hallani. A néhány száz résztvevő jelentős része ugyanis

zajongott, fütyült, piros lapot mutatott fel és Babiš elleni jelszavakat skandált.

A miniszterelnök hangsúlyozta: Csehországban ma nincs veszélyben a demokrácia, mindenki szabadon írhat, beszélhet, alakíthat vagy választhat pártot. A cseh közvélemény egy része azt veti Babiš szemére, hogy a múltban állítólag együttműködött a kommunista állambiztonsággal, és a közelmúltban visszaélt az európai uniós támogatásokkal, amiért jelenleg büntetőeljárás folyik ellene. Babiš a vádakat tagadja, politikai támadásnak tartja azokat.

Fero Fenič szlovák filmrendezőt is meglepte a keddi események alakulása:

„Bevallom, nem számítottam rá, hogy demonstrációba torkollik a megemlékezés,

hiszen mégiscsak a prágai tavasz 50. évfordulójáról van szó“ – mondta a filmrendező.

Tiltakoztak a komunisták is, ők az Ivan Konev szovjet marsall szobrához kihelyezett új emléktábla ellen tüntettek, ami arra emlékeztet, hogy Konev nemcsak felszabadította Csehszlovákiát 1945-ben a náci uralom alól, hanem részt vett az ország megszállásában is 1968-ban és az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc leverésében is.

A kommunisták szerint ez csak a történelem meghamisítása, és 50 évvel a szovjet megszállás és csaknem 30 évvel a kommunizmus leverése után a cseh lakosság 20 százaléka még mindig úgy véli, jobb volt az élet a múlt rendszerben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Demkó Attila: Grönland egy népszavazásnyira van a függetlenségtől, mégsem akarja

Már első elnöksége idején is felvetette, és most ismét megerősítette Donald Trump megválasztott amerikai elnök, hogy megvenné az Egyesült Államok Dániától Grönlandot. Az InfoRádió Demkó Attila biztonságpolitikai szakértőt, az NKE John Lukács Intézet Stratégiai Jövő programjának vezetőjét kérdezte az amerikai tervekről.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Kijött a hét legfontosabb adata - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat!

Kijött a hét legfontosabb adata - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat!

A romló nemzetközi légkör ellenére jó hangulatban zajlik a kereskedés a magyar tőzsdén, ráadásul új történelmi csúcsra is került a BUX - a hazai blue chipek közül az OTP árfolyama is soha nem látott magasságban van. Ami a nemzetközi piacokat illeti, ma érkeztek a hét legfontosabb adatai: az amerikai határidős részvényindexek nagyot is estek, miután a munkaerőpiaci adatok a magasba repítette az amerikai hozamokat, a friss adatok tükrében ugyanis megnőtt a valószínűsége, hogy a Federal Reserve visszavesz a kamatcsökkentésekből.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×