eur:
409.87
usd:
376.1
bux:
74396.03
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Minden nap egyre nagyobb az "alku nélküli" brexit lehetősége

Minden egyes nappal nő a veszélye annak, hogy Nagy-Britannia kereskedelmi megállapodás nélkül lép ki az Unióból. Ez pedig sok munkahelyet veszélyeztethet a szigetországban és az EU-ban is - figyelmeztetett az új brit külügyminiszter.

„A britek nem fognak először pislogni és meghátrálni” – figyelmeztette európai uniós partnereit Jeremy Hunt új brit külügyminiszter a hosszú ideje megfeneklett brexit-tárgyalásokra utalva.

Hunt felszólította Németországot és Franciaországot, hogy

tegyenek meg mindent az ellen, hogy a szigetország kereskedelmi megállapodás nélkül „bukjon ki” az EU-ból. Ennek a veszélye napról napra nő

– tette hozzá.

Azt is megjegyezte, ha nem lesz „pragmatikus és méltányos” megállapodás, akkor

nemcsak Nagy-Britanniában, de Európában is állások szűnnek majd meg.

Londonban abban hisznek, hogy előnyösebb feltételeket csikarhatnak ki az EU-ból – például a vámok kérdésében.

Michel Barnier, az Unió főtárgyalója azonban ironikusan fogadta, hogy a britek azt hiszik, Brüsszel felett átnyúlva rávehetik Berlint és Párizst, hogy feloldja a patthelyzetet.

Barnier már korábban közölte, hogy a britek vele és nem az Uniót megosztva az egyes tagállamok vezetőivel tárgyalnak, s hozzátette, aki szerint ez működik, az „vesztegeti az idejét”. Ennek azonban némileg ellentmondani látszik, hogy Emmanuel Macron francia elnök rendkívüli tárgyalásokra vidéki rezidenciájára invitálta Theresa May brit kormányfőt.

Mindeközben a brit kormány tanulmánya szerint

akár nyolc százalékkal is visszaeshet a brit nemzeti össztermék, ha kereskedelmi alku nélkül lépnek ki az Unióból.

A Nemzetközi Valutaalap négy százalékra tette a brit GDP várható zuhanását, szemben a kontinensen előrejelzett másfél százalékos visszaeséssel.

A brit gazdaság húzóágazatának számító szolgáltatások és különösen a pénzügyi szolgáltatások már most kezdik megsínyleni a kilépést. A Deutsche Bank például már most átmozgatta Németországba az úgynevezett euro-clearing szolgáltatást nyújtó állások felét. Ez a szolgáltatás teszi lehetővé az euro-alapú pénzügyi tranzakciók bonyolítását.

Brit miniszterek közben a kereskedelmi megállapodás nélküli brexitre készülve válságterveket dolgoznak ki az élelmiszer, vér- és gyógyszerkészletek biztosítására.

Kormányilletékesek rendkívüli tanácskozást tartanak a brit gazdákkal egyrészt a rendkívüli aszály miatt másrészt a brexitre készülve.

Közben már több, mint 400 ezer brit írta alá az újabb brexit-népszavazást követelő petíciót

– ezen a voksoláson a kormány által az EU-val kötött megállapodásról mondanának véleményt a polgárok.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×