eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél
Brutális jövővel fenyegeti Észak-Korea az amerikai városokat

Brutális jövővel fenyegeti Észak-Korea az amerikai városokat

„Majd elintézzük” – így kommentálta Donald Trump az újabb észak-koreai rakétatesztet, és azt, hogy Phenjan közölte, immár bármely amerikai várost meg tudja támadni.

Az aktuális észak-koreai interkontinentális rakétakilövést szokásos módon, az észak-koreai állami tévé diadalittas hangneméről ismert bemondónője, Csun-hi Ri adta a nemzet tudtára.

A hírről ugyanakkor az adást megszakítva, rendkívüli tudósításban számoltak be. Eszerint a Hvaszong-15 interkontinentális ballisztikus rakéta az eddigi tesztek során a leghosszabb utat tette meg, majd a japán felségvizeken kívül, de az ország „exkluzív gazdasági övezetében” az óceánba csapódott.

A hivatalos közlemény szerint a Hvaszong 10-szer magasabban repült, mint a Nemzetközi Űrállomás és 950 kilométert tett meg 53 perc alatt.

Phenjan azt is állította, hogy

az új rakéta „szupernehéz” robbanófejet tud eljuttatni bármely amerikai célpontba”,

és hogy az megvédi az országot az „amerikai imperialisták” zsarolásától.

Trump amerikai elnök minderre csak annyit mondott televíziós üzenetében, hogy „kezeljük ezt a helyzetet, majd elintézzük”.

A folytatódó kardcsörtetés nyomán hónapok óta feszült a már mindenféle szankcióval sújtott Észak-Korea és az Egyesült Államok viszonya. Phenjan diplomáciai elismerést és valamiféle segélyt akar – a múltban az utóbbit meg is kapta, de a helyzet rendre elmérgesedett és a diktatúra felújította nukleáris és rakétatesztjeit.

Miközben szakértők arról beszéltek, hogy a rezsim még távol áll attól, hogy célba tudjon juttatni egy atomtöltetet, James Mattis amerikai védelmi miniszter azzal próbált nemzetközi támogatást szerezni, hogy közölte: Phenjan olyan rakétákat akar építeni, amelyekkel a világ bármely részét fenyegetheti.

A nukleáris fenyegetést különösen nehezen élik meg a sztálinista országgal szomszédos Dél-Koreában. „Meg kell akadályozni, hogy Észak-Korea elszámolja magát és bennünket fenyegessen atomfegyverrel vagy hogy az Egyesült Államok eljátsszon a megelőző csapás gondolatával” – mondta Mun Dzse-in dél-koreai elnök.

Kína veszélyes fejleménynek, míg Japán olyan

„erőszakos tettnek” nevezte a rakétatesztet, amit „nem lehet eltűrni”.

Az északiak hetekkel azután hajtották végre a tesztet, hogy Donald Trump a „terrorizmust támogató országok” listájára tette Észak-Koreát.

Kérdés, hogy mit tud tenni a külvilág, és hogy a szokásos elítélő nyilatkozatokon kívül fellépnek-e bármilyen módon Phenjan ellen.

Címlapról ajánljuk
Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

A megtermelt élelmiszerek több mint harminc százaléka a szemetesbe kerül, miközben napjainkban már a fejlett országok szegényebb polgárai is kénytelenek lejjebb adni fogyasztásuk mennyiségéből vagy minőségéből – mondta az InfoRádióban az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet ügyvezetője. Dexler Dóra figyelmeztetett: nem jó az sem, ha csak a spórolásra gondolunk, mert a legolcsóbb élelmiszer nem feltétlenül a legjobb minőségű.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Elbukni látszik az egyedülálló demokratikus kísérlet: most jön a kegyelemdöfés

Elbukni látszik az egyedülálló demokratikus kísérlet: most jön a kegyelemdöfés

Az „arab tavaszt” követően az arab világ demokratizálódásának nagy reménysége volt az észak-afrikai, csaknem 12 milliós ország, Tunézia, ahol a 2010-es évek közepén rövid időre valóban létre tudott jönni egyfajta – igaz, ingatag – plurális demokrácia. Az igazi népképviseleti hagyományok hiánya és a megoldhatatlannak tűnő gazdasági problémák azonban kikezdték a rendszert, és 2019-ben nagy erővel tört be egy addig a politikán kívüli szereplő, Kaisz Szaíd. Az új elnök rövid időn belül belekezdett a jogállami vívmányok leépítésébe, és mostanra autoriter hatalmat épített ki. Vasárnap elnökválasztást tartanak Tunéziában, ahol Szaíd és egy áljelölt mellett egyetlen valódi kihívó indul, akit azonban pár héttel a voksolás előtt börtönbe vetettek. Nagyon úgy tűnik ezért, hogy a választás csak színjáték lesz, melynek célja Szaíd tekintélyuralmi rendszerének népi legitimálása.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×