Az EU felelős az afrikai migránsok haláláért és az őket érő jogsértésekért – erre utalt az uniós belügyminiszterek tallini migrációs csúcstalálkozója előtt kiadott jelentésében az Amnesty International jogvédő szervezet.
Az anyag szerint a „Líbiával kötött cinikus alkuk” miatt kerülnek többezren olyan veszélybe, hogy a tengerbe fulladhatnak vagy nemi erőszak és kínzás elszenvedői lehetnek.
Az Európai Unió hátat fordít és nem vesz tudomást a líbiai menekült-központokban (gyakorlatilag fogdákban) történő esetekről és jobbára a civilszervezetekre hagyja, hogy megmentsék a tengeren bajba jutott bevándorlókat – teszi még hozzá a jelentés, kiemelve, hogy az idén már 2000-en fulladtak a tengerbe.
Az Unió közben egyelőre saját belső vitájára koncentrál a kérdésben. A tallini találkozón téma az a 92 millió dolláros akcióterv, amellyel az Európai Bizottság kezelni kívánja az újra megindult földközi-tengeri bevándorlást.
A javaslat szerint az összeg felét a líbiai parti őrség kapná, hogy hatékonyabban tudja leállítani az migránsokkal túlzsúfolt hajókat elindító embercsempészeket.
A maradék pénzt Olaszország kapná a már bejutott bevándorlók ellátására. Rómának nem segít a nyugati beavatkozás után kaotikussá vált líbiai helyzet és az sem, hogy egyes EU-partnerei, köztük Magyarország, nem hajlandók migránsokat befogadni és ezzel enyhíteni terheit.
A Bizottság szerint azokat a Líbiában tartózkodó afrikaiakat, akik jogosultak a menekültstátuszra jogszerűen befogadnák az Európai Unióba.
Míg ez az ötlet a migrációellenes országok éles nemtetszését váltja ki, addig úgy tűnik a civilszervezetek számára túl kevés.
Az olasz Vöröskereszt arra figyelmeztetett, hogy a befogadóközpontok már kritikus állapotban vannak és nem tudják feldolgozni a menedékkérelmeket.
A brit Sky News közben azt állítja, több migránssal beszéltek, akik a regisztráció után távoztak a központokból és Róma, majd Észak-Európa felé indultak.
Olaszország és Ausztria között ugyanakkor feszültséget váltott ki, hogy az osztrákok többszáz katonával akarják lezárni a közös, és a schengeni elvek alapján amúgy szabadon átjárható határt. Az is felmerült, hogy páncélosokat vezényelnek ki a Brenner-hágóhoz, de az osztrák kancellár végül úgy fogalmazott, hogy ez „félreértés” volt.
Közben meglepő módon a világ egyik legnagyobb jótékonysági alapítványának vezetője, Bill Gates, a Microsoft alapítója azt sürgette: az EU „nehezítse meg, hogy az afrikaiak a jelenlegi útvonalakon eljuthassanak Európába”. Szerinte az uniós vezetők csak elmélyítik a válságot, ha túlságosan bőkezűek, mert azzal bátorítják a migrációt. Jobb lenne, ha helyben elosztott segélyekkel biztosítanák, hogy az emberek a saját országukban maradjanak – mondta egy német lapnak.