A nem, az valóban nemet jelent - állapította meg a törvénytervezet megszavazása után Heiko Maas igazságügy-miniszter a berlini képviselőházban. A korábbi törvény alapján ugyanis nem minősült nemi erőszaknak, ha egy nő csak szóban tiltakozott a támadás ellen. Ezen az alapon nem számított bűncselekménynek a kölni pályaudvar előtti téren fiatal nőket ért szexuális zaklatás sem szilveszter éjszaka.
Noha a rendőrség január elején több mint ezer feljelentést kapott arab kinézésű fiatalember által elkövetett molesztálások miatt, a bíróságok eddig csak két esetben tudtak büntetést kiszabni: egy iraki és egy algériai férfit felfüggesztett szabadságvesztésre ítéltek mert erőszakkal próbáltak újévet ünneplő lányokat fogdosni majd - miután ezek ellenálltak, - kirabolták őket.
Az új törvény nemcsak kibővíti a szexuális bűncselekmény fogalmát, hanem szigorúbban lép fel a menekültjoggal felruházott erőszaktevőkkel szemben is, akiket ilyen esetben ki is lehet utasítani Németországból.
Alighanem ezen túl kevesebb bejelentés érkezik majd a nyári strandokon napozó nők részéről is, akiket az elmúlt hetekben, a jó idő beállta után, egyre több esetben molesztáltak főleg arab kinézésű fiatalok.
A nők védelmére alakult szervezetek már régóta kifogásolták, hogy az áldozatoknak csak akkor volt esélyük börtönbe juttatni a támadójukat, ha külsérelmi nyommal tudták bizonyítani, hogy ellenkeztek. Ha nem volt orvosi lelet horzsolásokról, zúzódásról, akkor a vád nem állt meg a bíróságon.
A múltban 100 szexuális erőszakból kifolyólag 10 esetben indult nyomozás, és végül csak egy ügynél sikerült elítélni a támadót. Habár a nők érdekvédelmi szervezetei még távolról sem tartják tökéletesnek a most elfogadott törvényt, abban mindenki egyetért, hogy a korábbi jogszabályhoz viszonyítva óriási előrelépés történt a nőkkel szemben elkövetett erőszak meggátolására.