eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Norvég kormányfő: "A briteknek nem fog tetszeni a norvég modell"

Ne hagyják ott az Európai Uniót, nem fogják szeretni – ezt üzente a brit népnek a norvég miniszterelnök, akinek országa nem tagja az EU-nak. Jo Cox brit képviselő meggyilkolása miatt ugyan szünetel a Brexit-kampány, de a brit sajtó továbbra a közelgő népszavazással foglalkozik.

Váratlan helyről kapott támogatást az utóbbi hónapokban Európa-baráttá vált David Cameron. A brit kormányfő vendége, Erna Solberg norvég miniszterelnök mondta azt, hogy a briteknek „nem fog tetszeni” az élet az Európai Unió peremén.

A britek kilépéséért kampányoló brexitesek épp Norvégiát hozzák fel gyakran példaként arra, hogy az unión kívül is van élet.

Norvégia ugyan nem EU-tag, de a közös európai gazdasági térség tagjaként befizet az Uniós költségvetésbe és kénytelen beengedni az uniós munkavállalókat. Ezért cserébe, - a mezőgazdaság és halászat kivételével – hozzáférést kap a közös piachoz. Ami még lényeges: mivel nem EU-tag, nem vehet részt az őt érintő döntések meghozatalában.

A norvég lakosság két népszavazáson is a csatlakozás ellen döntött, legutóbb 1994-ben.

Norvégiával példálózni azért sem következetes dolog, mert bár a skandináv ország sok bevándorlót fogadott be, az ügy ott nem akkora téma, mint Nagy-Britanniában. Emellett Norvégia a szabad mozgást biztosító Schengeni-övezet tagja is, miközben a Brexit-hívők folyamatosan azt ismétlik, hogy a Schengenen kívüli Nagy-Britanniától elvették a jogot, hogy ellenőrizhesse határait.

Norvégiában korántsem egységes az EU-tagság megítélése és a társadalom egyes rétegei köszönik, de nem kérnek Brüsszelből. De vajon milyen az élet az EU-n kívül?

Erna Solberg miniszterelnök a Politico magazinnak adott interjújában azt mondta: országa Brüsszelben inkább egyfajta lobbiszervezetként lép fel. Amikor azt kérdezték tőle, hogy lemásolják-e a britek a norvég modellt, azt mondta: „nem fog tetszeni nekik, mert Brüsszel nélkülük dönt majd.”

Nigel Farage, a Brexitért kampányoló Brit Függetlenségi Párt, a UKIP népszerű vezére azt mondta: az EU miatt nem lehet szabadon horgászni és a szabályozás sok állás elvesztését is okozta. Ezzel szemben Norvégia „partjaitól 300 kilométerre is szabályozhatja a halállományt, a norvég halászat pedig jól teljesít”.

A BBC megjegyezte, hogy a norvég vizekben kifogott halak 70%-át sújtja behozatali vám – ennyit adnak el az EU-ban -, ami azt jelenti, hogy a halászok és kereskedők kénytelenek alacsonyabb profittal beérni.

A norvég gazdaszervezetek ugyanakkor éppen az ellenkezőjét akarják annak, amit a halászok – ők nem kérnek az EU-integrációból. Ennek az az oka, hogy úgy érzik, nem tudnának versenyezni a többi ország olcsóbban termelő gazdáival.

A BBC ugyanakkor azt is megjegyezte: amikor a norvég parlament ülésezik, napi átlagban 5 európai jogszabályt építenek be a norvég törvénykezésbe úgy, hogy a képviselők nem tudnak szavazni róluk.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Újabb magyar orvosi szenzáció: rákgyógyszert fejlesztenek a melanoma ellen

Újabb magyar orvosi szenzáció: rákgyógyszert fejlesztenek a melanoma ellen

Sikerült kidolgozni egy olyan célzott terápiát a melanoma kezelésére, amely jelentős hatékonyságot mutat – mondta az InfoRádióban az Országos Onkológiai Intézet tudományos igazgatója. Nagy Péter ugyanakkor figyelmeztetett: akár tíz évet is igénybe vehet az új gyógyszer kifejlesztése, és jelenleg még nagyon hamar elveszíti a hatékonyságát az eljárás.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×