eur:
413.08
usd:
404.97
bux:
82628.01
2025. január 13. hétfő Veronika
Nyitókép: Pixabay

Világító gombákra bukkantak fotósok Svájcban

A fényképész-páros először egy másik faj példányainak hitte a gombákat, amelyekről most kiderült, hogy képesek fényt kibocsátani.

A Svájci Szövetségi Erdő-, Hó- és Tájkutató Intézet közleménye szerint sötétben világító gombákat fedezett két fényképész - írja a 24.hu.

Heidy Baggenstos és Andreas Rudolf több mint egy évtizede használnak alkotásaikhoz biolumineszcens, azaz valamilyen kémiai reakció hatására fényt kibocsátó élőlényeket. A két művész Albisrieden erdejében járt az esti órákban, amikor zöld fényre lettek figyelmesek. Először azt hitték, a Mycena haematopus faj köztudottan biolumineszcens egyedeire bukkantak, ám rá kellett döbbenniük, hogy valójában egy másik gombafaj, a Mycena crocata példányai bocsátották ki a fényt.

Mycena crocata. Forrás: phys.org
Mycena crocata. Forrás: phys.org

Ez azért különleges, mert erről a gombáról korábban senki sem tudta, hogy képes világítani.

Ám az is kiderült, hogy a Mycena crocata nem minden része biolumineszcens, csupán tönkjének alja, illetve a felszín alatt futó gombafonalai.

Egyelőre nem ismert a tudomány számára, hogy milyen funkciója lehet a fénykibocsátásnak. Vannak, akik úgy vélik, hogy rovarok csalogatására szolgálhat, ám a felszín alatti részek esetében ez kevéssé tűnik valószínűnek - írják.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.13. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×