eur:
410.63
usd:
395.13
bux:
0
2024. december 25. szerda Eugénia
zöldségek egészséges táplálkozás
Nyitókép: Pixabay

Brutális mikrotápanyag-hiányban szenvedhet a lakosság nagy része

A világ népességének több mint fele nem fogyaszt elegendő mennyiségű mikrotápanyagot, például C- és E-vitamint, vasat vagy kalciumot. Ráadásul ez Európában ugyanúgy jellemző, mint az USA-ban vagy Ázsiában.

A Harvard Egyetem, a Santa Barbara Egyetem (UCSB), illetve a Global Alliance for Improved Nutrition (GAIN) kutatóinak a The Lancet Global Health című folyóiratban megjelent friss tanulmánya az első, amely globális becsléseket tartalmaz 15, az egészséghez elengedhetetlen vitamin- és nyomelem-szintjéről. A tanulmány rámutat: világ népességének több mint fele nem fogyaszt elegendő mennyiségű mikrotápanyagot, például C- és E-vitamint, vasat vagy kalciumot – írta a Scitech Daily.

A mikrotápanyagok hiánya az alultápláltság egyik leggyakoribb formája világszerte, és mindegyik hiányállapotnak megvannak a maga egészségügyi következményei a betegségekre való fogékonyságtól a vakságon át a magzatra gyakorolt negatív hatásokig. A tanulmány szinte az összes országra vonatkozóan tartalmaz becsléseket a lakosságot 34 kor és nem szerinti csoportra bontva. A Világbank és a World Dietary Database adatait, valamint számos ország táplálkozási felmérését használták kiindulópontul.

A vizsgált anyagok: kalcium, jód, vas, riboflavin, folsav, cink, magnézium, szelén, tiamin, niacin, A-, B6-, B12-, C- és E-vitamin.

Az eredmények szerint a nem megfelelő bevitel különösen a jód (a világ népességének 68 százaléka), az E-vitamin (67 százalék), a kalcium (66 százalék) és a vas (65 százalék) esetében volt jellemző. Az emberek több mint fele nem fogyasztott megfelelő mennyiségű riboflavint, folátot, valamint C- és B6-vitamint. A niacin bevitele volt a legközelebb az elegendőhöz, a világ népességének 22 százaléka fogyasztott ebből elégtelen mennyiségben. Ezt követte a tiamin (30 százalék) és a szelén (37 százalék).

  • Azonos országok és korcsoportok összehasonlítása alapján jellemzően a nők fogyasztanak a kelleténél kevesebbet ezekből: jód, B12-vitamin, vas, szelén.
  • A jellemzően a férfiaknál hiányzó mikrotápanyagok: kalcium, niacin, tiamin, cink, magnézium, A-, C- és B6-vitamin.

Míg a mikroelemek elégtelenségének mintázatai a nemek alapján egyértelműbben jelentkeztek, a kutatók azt is megfigyelték, hogy a 10-30 éves férfiak és nők voltak a leginkább hajlamosak az alacsony kalciumbevitelre, különösen Dél- és Kelet-Ázsiában, valamint Afrikában a Szaharától délre fekvő országokban. Észak-Amerikában, Európában és Közép-Ázsiában is alacsony volt a kalciumbevitel.

A becsléseket elérhetővé tették országokra és nyomelemekre lebontva, az oldal itt érhető el, magyar adatok is vannak benne.

„Ezek az eredmények riasztóak. A korábban gondoltnál is több ember szenved mikrotápanyag-hiányban, ráadásul ez minden jövedelmű országra és minden régióra jellemző”

– mondta Ty Beal, a GAIN vezető szakértője. Hozzátette: ezek a hiányok veszélyeztetik az egészségügy eredményeit és globálisan visszafogják az emberiség teljesítőképességét.

A szakértők szerint a közegészségügyi kihívás óriási; azonosítani kell a leghatékonyabb étrendi változtatásokat, és azokat a leginkább rászoruló népességre szabva kell intézkedéseket hozni.

A kutatók megjegyzik, hogy az elérhető adatok hiánya (különösen az egyéni étrendekre vonatkozóan) behatárolta becsléseiket és így az eredményekre is kihatással lehetett.

Címlapról ajánljuk
Egy különös jelenség miatt több zivatar lehet Magyarországon a jövőben

Egy különös jelenség miatt több zivatar lehet Magyarországon a jövőben

A Csendes-óceán trópusi régiójában végbemenő jelenség, az El Nino - Déli Oszcilláció (ENSO) világszerte befolyásolja a villámtevékenységet. Sátori Gabriella, a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet professzor emeritusa az InfoRádióban elmondta: mivel a villámok érzékenyen reagálnak a felszíni hőmérséklet változásaira, már néhány tized Celsius-foknyi hőmérséklet-változás is nagy számban megnövelheti a villámaktivitást.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×