eur:
410.98
usd:
392.54
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Uwe Umstaetter/Getty Images

Ez lehet a megoldás: majdnem a felére csökkenthető a demencia kockázata

A demencia a becslések szerint világszerte 57 millió embert érint, és ez a szám 2050-re várhatóan 153 millióra nő majd.

A demencia előfordulása csökkenőben van a magas jövedelmű országokban, de az alacsony és közepes jövedelmű országokban továbbra is növekszik, az esetszám pedig továbbra is kihívás elé állítja a családokat és az egészségügyi ellátórendszert. A kutatók éppen ezért igyekeznek kideríteni, miként lehetne megelőzni a betegség kialakulását, gyógyítani ugyanis nem lehet.

A Washingtoni Egyetem és a Drexler Egyetem kutatói a témával kapcsolatban most egy nagyon fontos megállapításra jutottak, tanulmányuk a The Lancet orvosi szaklapban jelent meg. Mint a hvg.hu írta, a szakemberek szerint globális szinten

az esetek kialakulásának közel fele – 45 százaléka – késleltethető vagy teljesen megelőzhető 14 lehetséges kockázati tényező kezelésével.

A közepes és alacsony jövedelmű országok esetében az esetszám csökkenésének aránya még magasabb is lehet, mint a magas jövedelmű országokban.

A vizsgálat során megállapították, hogy a korábban leírt 12 kockázati tényező mellé két újat is fel lehet venni a listára: a látás romlását, valamint a rossz koleszterin (LDL) magas szintjét.

Élethosszig tartó programjukban javasolják többek között:

  • a fiatal életkorban az általános műveltségi szint növelését,
  • középkorúaknál a halláskárosodás, a magas LDL-koleszterin, a depresszió, a traumás agysérülés, a fizikai inaktivitás, a cukorbetegség, a dohányzás, a magas vérnyomás, az elhízás és a túlzott alkoholfogyasztás kezelését,
  • időseknél pedig a társadalmi elszigetelődés megelőzését, a légszennyezésnek való kitettség csökkentését és a látásvesztés kezelését is.

A tudósok ugyanakkor hangsúlyozzák, több vizsgálatra van szükség annak megállapítására, hogy a kockázati tényezők és a demencia tényleges kialakulása között milyen ok-okozati összefüggés lehet.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×