Sosem látott repülő őshüllőfaj megkövesedett csontjaira bukkantak kutatók Skóciában, a Skye nevű szigeten – írja a 24.hu.
A megtalált maradványok egy, a pteroszauruszok rendjébe tartozó szárnyas őshüllőhöz tartoznak.
A faj a középső jura időszakban élhetett, és a Ceoptera evansae nevet kapta a Bristoli Egyetem közleménye szerint.
A kutatók az állat vállaihoz, szárnyaihoz, lábaihoz és gerincéhez tartozó ősmaradványokat találtak, és tájékoztatásuk szerint ezek a csontdarabok sokat segíthetnek majd a pteroszauruszok evolúciójának megértésében.
It's finally here! Please welcome the newest pterosaur, Ceoptera evansae from the Isle of Skye. Thanks to the hard work of Dave Unwin, @AllingtonJones @EmilyLizeeBrown @AndrewRCuff and of course @NHMdinolab this has finally seen the light of day after being found in 2006. 1/n pic.twitter.com/nECgGUvU7u
— Liz Martin-Silverstone (@gimpasaura) February 6, 2024
A tudósok előzetesen nem számítottak rá, hogy a Brit-szigeteken is a nyomára bukkanhatnak egy ilyen fajnak, mivel a legtöbb rokona a mai Kína területén élt. A felfedezés arra utal, hogy a pteroszauruszok sokkal hamarabb kifejlődtek, mint azt korábban hitték, ráadásul az egész világon elterjedhettek.
Tudósok a megtalált ősmaradványok alapján már korábban megállapították, hogy a pteroszauruszok több mint 25 millió éven keresztül éltek a Földön.