eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Karikó Katalin Széchenyi-díjas magyar biokémikus (képünkön) és Drew Weissman amerikai mikrobiológus kapja az idei orvosi-élettani Nobel-díjat az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztését megalapozó felfedezéseikért, jelentették be ezen a napon, 2023. október 2-án a stockholmi Karolinska Intézetben. A felvétel 2023. június 3-án készült Karikó Katalinról a 32. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia díjátadója után.
Nyitókép: Hegedüs Róbert

Szabó Gábor: a Nobel-bizottság szégyene lett volna, ha nem Karikó Katalin kapja a díjat

A Szegedi Tudományegyetem fizikus professzora szerint Karikó Katalint lenyűgözte a Nobel-díj elnyerése.

"A kollégák már két évvel ezelőtt nagyon reménykedtek, de akkor próbáltam lehűteni a reményeket, mert ismerve a Nobel-díjak odaítélésének a menetét, olyan hamar kizárt, hogy Nobel-díjat adjanak. Tavaly sem voltam még nagyon csalódott, mert úgy voltam, hogy még ez belefér, de Katival beszélgetve mondtam neki, hogy ha jövőre nem kapod meg a Nobel-díjat, akkor az már a Nobel-bizottság szégyene" – mondta az InfoRádióban Szabó Gábor.

A Szegedi Tudományegyetem fizikus professzora jól ismeri a hétfőn az mRNS-technológia kifejlesztéséért orvosi-élettani Nobel-díjat kiérdemlő Karikó Katalint, mert annak idején nemcsak évfolyamtársak voltak a József Attila Tudományegyetemen, hanem egy kollégiumban is laktak, és a diákbizottságnak is mindketten tagjai voltak, és az utóbbi időben is többször folytathatott vele magánbeszélgetéseket.

"Nagyon számon tartotta azt, hogy valamikor a JATE-n végzett, és a tanárainak is, meg annak a diákközösségnek, amiben akkor éltünk, nagyon sokat köszönhet" – emelte ki Szabó Gábor és hozzátette, az egyetemi indulásnak meghatározó szerepe van. Erről beszélt Karikó Katalin is két évvel ezelőtt az SZTE évnyitóján tartott ünnepi beszédében, ahol azt hangsúlyozta a diákoknak, hogy az életüknek egy olyan szakaszába kerülnek, amikor nagyon sok mindent fel tudnak halmozni, például emberi kapcsolatokat, barátságokat és szakmai hálózatokat.

A bejelentést követően volt egy zártkörű háttérbeszélgetés, amelyen Szabó Gábor is részt vett.

"Azzal együtt, hogy nyilvánvalóan mindenki, így ő is számított rá, azért természetesen mégiscsak lenyűgözte, azt lehetett látni rajta.

Száznál is több igen tekintélyes díjat kapott, de ez azért mégiscsak a Nobel-díj"

– mondta arról, hogy miként fogadta az elismerést a biokémikus.

A beszélgetésen egyébként ismét a fiataloknak üzent, mégpedig azt, amit még kisújszállási gimnazista korában a Selye Jánosnak a stresszről szóló könyvében olvasott: törődjenek azzal, amit meg tudnak változtatni, azt változtassák meg, és ne őröljék magukat olyan dolgokon, amin nem tudnak változtatni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×