Ha vízminőség és a körforgásos gazdaság kapcsolatrendszerét vizsgáljuk, a legfontosabb tény, hogy a vizeink szennyezését akkor tudjuk hatékonyan megelőzni, ha a körforgásos gazdaság jól működik, vagyis ha a szennyezésmegelőzésre koncentrálunk; nem keletkezik hulladék.
"Azokat az anyagokat, amelyeket elhasználunk és hulladéknak gondolunk, újrahasznosítjuk. Ha ezekből az anyagokból nem lesz hulladék, nagy valószínűséggel nem fogják a felszíni vagy felszín alatti vizeinket szennyezni. Ugyanez igaz a szennyvízre: ha az abban lévő szennyezőanyagokat újrahasznosítjuk, a vizet pedig olyan mértékben tisztítjuk, hogy az újra használható, akkor a vizeink nem szennyeződnek el" – mondta az InfoRádióban Bíró Tibor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Karának dékánja.
Szerinte Magyarország nem áll rosszabbul, mint a térség országai, Dél-Európánál jobban is állunk, az egyszer használatos zacskók betiltása és más intézkedés már megtörtént, ami jó irányba mutat, ugyanakkor a PET-palackok ügyében volna mit tenni; a folyamat viszont már elkezdődött, a következő lépés az lenne, hogy hulladékhegyek egyáltalán ne keletkezzenek, akár PET-palack se.
Ami viszont még fontos összetevője Magyarország tisztaságának, az a "felvízi országok" – például Szlovákia, Ukrajna, Románia – szennyezőanyag-kibocsátása, ami miatt a Tisza vízgyűjtője "kényes üzem".
A PET-palackokra visszatérve elmondta, először is olyan visszaváltási díjat kell kitűzni, hogy megérje visszavinni a palackokat. Ehhez viszont Bíró Tibor szerint olyan palackgyártási technológia kell, hogy ezeket az "üvegeket" érdemben újra lehessen használni.
És fontos összetevő a tudatosság is. "Ha több generáció úgy nevelkedik, hogy a PET-palacktól mentesítse magát, akkor biztos, hogy jó úton haladunk. Magyarországon a szelektív hulladékgyűjtés rengeteget fejlődött, bizakodó vagyok" – mondta.
Bíró Tibor szerint nem mindig mondhatjuk el, hogy élő vizeink jó ökológiai állapotban vannak.
"Ismerjük a Balaton algavirágzási problémáját, ami az iszap foszfortartalmának felszabadulásából származik.
A felszín alatti vizeink is sérülékenyek. A készlet kiváló, de ezen vizek minőségét hosszú távon is meg kell védeni: a fölöttük lévő talaj és vizek minőségére kell vigyázni, a szennyezést megszüntetni" – húzta alá.
A hullámtereken, lefűzött holtágakban gyakori a vízminőségi probléma, ennek okai elsősorban az egyre gyakoribbá váló kisvizes időszakok, megszűnik a vizes élőhelyek vízutánpótlása.
Bíró Tibor megjegyezte, akkor lesz a körforgásos gazdálkodás fenntarthatóbb a gazdaság számára, ha az jövedelmezőbb a nem körforgásosnál.