Kína hétfőn felbocsátotta az építés alatt álló Tiangong (Mennyei Palota) űrállomás utolsó modulját - jelentette az állami CCTV. A Mengtian ("az Égbolt Álma") nevű modult a dél-kínai Hainan szigetén található Vencsang űrközpontból indították, és egy Hosszú Menetelés 5B rakétával állították Föld körüli pályára.
A Mengtian a T-alakú űrállomás harmadik és egyben utolsó fő eleme. Összeszerelése tizenegy küldetést igényelt. A legutóbbi, hétfői küldetés célja, hogy fejlett tudományos berendezéseket szállítson.
A Tiangong legalább tíz évig marad alacsony, 400-450 kilométeres Föld feletti pályán, azzal a céllal, hogy hosszú távú emberi jelenlétet biztosítson az űrben.
A Mennyei Palota méretét tekintve a Mir egykori orosz-szovjet állomáshoz hasonló.
Még ha Kína nem is tervez nemzetközi együttműködést az űrállomással kapcsolatban, Peking korábban biztosította, hogy nyitott lesz a külföldi kooperációra.
Angol nyelvű közvetítés, a kilövés pillanatai 1.07.50-től, vagy az alatta lévő Twitter-videóban.
?Blastoff!!! Long March 5B with the 23t #Mengtian Laboratory Module lifted off from Wenchang! T0 at 07:37:23 UTC https://t.co/LzS1oPUPf1 pic.twitter.com/HRozNkfm19
— China 'N Asia Spaceflight ??️? (@CNSpaceflight) October 31, 2022
Ilyen lesz a Mennyei Palota:
Profile photo of this account needs to be changed soon https://t.co/cSxolYOgJH pic.twitter.com/OuC00jVBX0
— Tiangong | China Space Station (@TiangongStation) October 30, 2022
Kína már több évtizede eurómilliárdokat fektet be űrprogramjába. Űrállomása építésére részben az sarkallta, hogy az Egyesült Államok nem fogadta be a kínaiakat a Nemzetközi Űrállomás (ISS) programba, amely az Egyesült Államok, Oroszország, Kanada, Európa és Japán együttműködésében valósul meg.
Az ázsiai ország, amely 2003-ban küldte első űrhajósát az űrbe, azt tervezi, hogy 2030-ra embert küld a Holdra.