eur:
396.1
usd:
369.51
bux:
71892.74
2024. július 2. kedd Ottó
Nyitókép: Gerd Altmann

Facebook-leállás: "a mindennapi élet alól rántották ki a szőnyeget"

A jövő háborúi informatikai háborúk lesznek, tönkre lehet tenni úgy egy országot, hogy összezavarják az egészségbiztosítási rendszerét, bankrendszerét - vélekedett a hétfői kiterjedt Facebook-leállás kapcsán Zsolt Péter médiaszociológus.

A Facebook és a hozzá kapcsolódó szolgáltatások hatórás leállása jól megmutatta, hogy mennyire kiszolgáltatottak vagyunk - mondta érdeklődésünkre Zsolt Péter médiaszociológus.

Szerinte ilyenkor sokan humorral oldják az ijedtségüket, de ez nem változtat azon, hogy ismét kiderült:

az internetes hálózat nem demokratikus, és olyan csomópontok alakultak ki benne, amelyek összeomlása nagyon súlyos társadalmi és gazdasági következményekkel jár.

"Nagyon jó volna, ha kutatások indulnának ezügyben, ugyanakkor nem bízhatunk abban sem, hogy ezek őszinték; miután valaki egy sokkhatáson túl van, már szeret úgy nyilatkozni, hogy milyen könnyedén vészelte át, illetve szégyelli, mennyire megviselte. Sokakat megviselhetett ez a leállás, mert a mindennapi élet, az életvilág alól a szőnyeget rántották ki, minden dominószerűen összedől. A pszichológiában azt mondják erről, hogy az emberek igazán a horror vakuitól rettegnek, szörnyű ürességtől, a véletlentől és a kiszolgáltatottságtól" - ecsetelte Zsolt Péter.

Úgy látja, ha több ilyen leállás lesz, "akkor majd hozzászokunk", az első mindenesetre figyelmeztető volt.

"A jövő háborúi informatikai háborúk lesznek, tönkre lehet tenni úgy egy országot, hogy összezavarják az egészségbiztosítási rendszerét, bankrendszerét.

Össze lehet roppantani egy egész civilizációt, vissza lehet küldeni a középkorba.

Valahogy ennél a Facebook-leállásnál mindenki megérezte: minél civilizáltabb egy rendszer, annál sérülékenyebb" - jelentette ki Zsolt Péter, hozzátéve, kevés az óvatos ember, ahogy kevesen számítanak atomháborúra is és építenek megelőző céllal bunkert.

Szerinte a "zseniket" ma az foglalkoztathatja, hogyan tudják elérni egy-egy szomszédos ország összeomlását, ők a mai kor "reneszánsz emberei".

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Emelt készültségi szinten több európai katonai bázis – Tálas Péter elmondja, van-e terrorveszély

Emelt készültségi szinten több európai katonai bázis – Tálas Péter elmondja, van-e terrorveszély

Az európai támaszpontokon tíz év után rendeltek el Charlie fenyegetettségi szintet, és azt sem lehet kizárni, hogy támadás készül valamelyik létesítmény ellen. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont John Lukacs Intézetének egyetemi docense az InfoRádióban elmondta: valószínűleg a környező helyzet általános romlása miatt, elővigyázatosságból kellett ilyen biztonsági intézkedést hozni.

Képeken Orbán Viktor és Volodimir Zelenszkij találkozója - videó

A magyar miniszterelnök kedd délelőtt érkezett az ukrán fővárosba, hogy tárgyalásokat folytasson az ukrán elnökkel. A legfontosabb téma a béke megteremtésének lehetősége és az ukrán–magyar kapcsolatok aktuális kérdései.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.02. kedd, 18:00
Yann Caspar
a Matthias Corvinus Collegium Európai Tanulmányok Műhelyének kutatója
Esik a forint, 396 környékén az euró

Esik a forint, 396 környékén az euró

Hétfőn még erősödéssel kezdett a forint, aztán amint romlott a külpiaci hangulat, a forint is visszakanyarodott, kedden pedig a borongós külső környezet mellett újra esni kezdett, így az euróval szembeni jegyzések 396 fölé lendültek. A délelőtti eurózóna inflációs adat nem mozgatta meg a piacokat, délután viszont amellett, hogy Christine Lagarde és Jerome Powell jegybankelnökök is megszólalnak, Amerikából munkaerőpiaci adat is érkezik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×