eur:
411.2
usd:
392.74
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Illattréning segíthet szteroid helyett a szaglásukat elvesztőknek

A koronavírus-fertőzés következtében kialakuló szaglásvesztés kellemetlen és sokak esetében hosszan fennálló probléma: egy friss tanulmány szerint nem érdemes kortikoszteroidokkal kezelni ezt az állapotot, inkább illattréninggel kell felvenni ellene a harcot.

Carl Philpott szaglásspecialista professzor szerint nem szteroidokat kell adni azoknak, akik koronavírus-fertőzésük során elvesztették szaglásukat, hanem egyfajta illattréninget kell alkalmazni esetükben. A hónapokon át tartó folyamat során naponta legalább négy különböző illattal kell legalább kétszer ismerkedniük az érintetteknek a MedicalXpress cikke szerint.

"A koronavírus következtében kialakuló szaglásvesztéses esetek számának megnövekedése világszerte nagy igényt alakított ki az állapot terápiájára.

Az érintettek ötöde számol be arról, hogy gyógyulása után nyolc héttel még mindig nem tért vissza a szaglása.

A kortikoszteroidokat gyulladáscsökkentő hatásuk miatt írják fel az asztmában érintettek mellett sokszor a szaglásvesztéssel küzdőknek is, de ezeknek a szereknek számos ismert mellékhatása is van. Folyadék-visszatartás, magas vérnyomás mellett hangulatingadozást és viselkedésváltozásokat is okozhatnak ezek a gyógyszerek" – fogalmaz Philpott.

A kutatók azt vizsgálták, a szteroidok hatásosságára van-e bizonyíték szaglásvesztés esetén: úgy találták, hogy ebből meglehetősen kevés áll rendelkezésre. A mellékhatások miatt Philpott és csapata nem ajánlja a kortikoszteroidok szedését az állapot javítására.

"Vannak olyan szaglásvesztéses állapotok, amelyekért például a krónikus arcüreggyulladás a felelős, amelyekben érdemes a kortikoszteroidok valamelyikét alkalmazni. Szerencsére a koronavírus miatt szaglását elvesztők többsége spontán visszanyeri azt:

fél éven belül az érintettek 90 százaléka újra érzi az illatokat.

Az illattréning pedig mindenképpen hatásos lehet ebben az állapotban. Olcsó, könnyen elérhető és mellékhatásoktól mentes terápiája ez a koronavírus kapcsán kialakuló szaglásvesztésnek is. Ennek célja a neuroplaszticitáson alapuló gyógyulás elősegítése – ez az agy azon képessége, mely révé át tudja szervezni önmagát annak érdekében, hogy változást vagy sérülést kompenzáljon" – mondja a szakértő.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×