eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Nyitókép: Pixabay

Robotkar vesz mintát PCR-tesztekhez Kínában

A tömeges tesztelés felfuttatásához veszik igénybe Senjangban a robotika segítségét: a módszerrel biztonságosabban lehet levenni a mintát a fertőzés átadása nélkül.

Egyelőre azért nem iktatták ki teljesen az emberi faktort abban a kísérleti programban, melyet Senjang városában a fertőzés terjedésének visszaszorítására indítottak el.

A MedicalXpress beszámolója szeirnt az automatizált tesztelésben részt vevők személyazonosító kártyáikat egy leolvasóba helyezik, majd egy előre rögzített hanganyag szólal meg, ismertetve teendőjüket. Miután kinyitották szájukat, robotkar emelkedik fel, hogy mintát vegyen mandulájuk mellől:

a kar mozdulatait egy ember irányítja

biztonságos távolban és védőruhában. A robotkaron található kamera segíti munkáját abban, hogy megfelelő helyről vegye le a kenetet anélkül, hogy megfertőződésre esélyt adó közelségbe kerülne a mintát adó személyhez.

Az országban szükség is van a tesztelésre: bár a járvány vuhani kezdete után Kína el tudta fojtani a terjedését, az utóbbi időben egyik helyi kitörés a másikat követi az országban. Emberek tízmillióit tesztelik, helyi lezárásokat és utazási korlátozásokat vezetnek be válaszképpen. Most is több mint húszmillió kínai él lezárt területen.

Nem ez az egyetlen felhasználási területe a robotoknak a pandémia idején. A kórházban kezelt betegek állapotának monitorozására, fertőtlenítésre, áruk kiszállítására és az egészségügy frontvonalában dolgozóknak történő segítségnyújtásra is használják. Egyes robotok teljesen automatizálva dolgoznak, míg másoknak – ahogy azt a fenti eset is mutatja – van humán segítsége is. A teljesség igénye nélkül a következő feladatokat töltik be robotok jelenleg is világszerte:

  • orvosi rendelőkben a potenciális fertőzöttek kiszűrése testhőméréssel, kérdőívezéssel
  • a maszkviselés ellenőrzése arcfelismerő program segítségével
  • fertőtlenítés UV-fénnyel
  • figyelmeztetés a távolságtartásra, fertőtlenítésre
  • alapvető orvosi vizsgálatok elvégzése és adatok begyűjtése
  • csomagok kézbesítése
  • kapcsolatteremtés lehetősége az idősotthonok lakói és hozzátartozóik között
  • kijárási korlátozások betartásának ellenőrzése
  • fizetés
  • ételek készítése és felszolgálása
  • illetve ismeretterjesztés a koronavírus kapcsán.

Az IEEE Spectrum és a BBC cikkeiben fotókon is megtekintheti, mi mindenre lehetnek hasznosak a robotok a jelenlegi helyzetben.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×