Infostart.hu
eur:
351.84
usd:
306.91
bux:
137625.54
2026. június 22. hétfő Paulina
Háromdimenziós (3D) nyomtató a Pécsi Tudományegyetem (PTE) háromdimenziós technológiákat alkalmazó nyomtatási központjában az átadóünnepség napján Pécsen 2018. március 21-én. A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében, mintegy 650 millió forintos forrásból kialakított létesítmény kiemelt szerepet játszik majd az oktatásban, a kutatásban, azt rendkívül modern 3D-s nyomtatókkal, valamint speciális kutató- és mérőberendezésekkel szerelték fel.
Nyitókép: Sóki Tamás

Tudományos-innovációs telephely nő ki a földből a pécsi egyetemen

A kormányzat mind nagyobb szerepet szán a termelő-, szolgáltató vállalatokkal való szorosabb kapcsolat kialakításában.

Négymilliárd forintos európai uniós támogatással kezdődhet meg a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Tudományos és Innovációs Parkjának (TIP) létrehozása - jelentették be az intézmény vezetői kedden sajtótájékoztatón, a baranyai megyeszékhelyen.

Decsi István, a PTE kancellárja közölte: a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) pályázatán elnyert négymilliárd forintos támogatásnak köszönhetően a következő tíz év "egyik legfontosabb innovációs, gazdaságélénkítő, kutatás-fejlesztési programja indulhat el a dél-dunántúli régióban".

A program első ütemében

a PTE egyik ingatlanát kétmilliárd forintból felújítják, s a helyi gazdaság és az egyetem együttműködése szempontjából kulcsfontosságú laborokat alakítanak ki benne.

Szintén az első ütemben létrejönnek a PTE kutatói, hallgatói és a helyi gazdaság szereplői számára a kutatás-fejlesztést, innovációt szolgáló úgynevezett coworking terek.

Mindezek mellett az egyetemen felhalmozódó tudás gyakorlatba átültetését szolgáló inkubációs tevékenységet is fejlesztik - mondta el a kancellár, aláhúzva: a fejlesztésekben a PTE minden kara részt vesz.

A cél az - tette hozzá -, hogy innovatív ötletek, kezdő vállalkozások, kutatási és fejlesztési projektek hazai és nemzetközi szinten is inspiratív, modern környezetben fejlődhessenek, váljanak versenyképessé és hasznossá a társadalom és a gazdaság számára is.

További cél, hogy a kormányzati döntésnek köszönhetően induló fejlesztéssel erősödjön a PTE vállalkozási és gazdaságfejlesztési funkciója, s az intézmény képes legyen betölteni térségfejlesztő tudományegyetemi szerepét - hangsúlyozta a kancellár.

Decsi István azt mondta, a tudományos és innovációs park programja során a következő években újabb és újabb forrásokat, a most megítélt négymilliárd forint többszörösét szeretnék pályázatok és támogatások formájában megszerezni.

Miseta Attila, a PTE rektora kiemelte: a magyarországi egyetemeknek a kormányzat mind nagyobb szerepet szán a termelő-, szolgáltató vállalatokkal való szorosabb kapcsolat kialakításában.

Betlehem József, az intézmény általános, stratégiai és kapcsolati rektorhelyettese úgy vélekedett, a PTE megújulásához a tudományos és innovációs park kiváló infrastruktúrát biztosít majd. Reményét fejezte ki, hogy a program segítségével a gazdasági élet szereplői és az egyetem kapcsolata erősödik.

A PTE sajtóanyaga szerint a fejlesztés első üteme még az idén elindul az egyetem pécsi, meglévő ingatlanjaiban; a vállalkozói kompetenciák fejlesztésén keresztül az egészséggazdasági fejlesztéseket megalapozó tudományos témák, így a digitális egészségipari innovációk, okostechnológiák, valamint a specializált gépgyártás és intelligens technológiák, továbbá a zöld gazdaság kapja a legnagyobb hangsúlyt. A program további ütemeinek előkészítése folyamatban van.

Címlapról ajánljuk
Így profitálhatnak kisebb országok az AI-forradalomból

Így profitálhatnak kisebb országok az AI-forradalomból

A mesterséges intelligencia versenye nem csak a Szilícium-völgy és Peking története. Egyes kis országok aktívan keresik a piaci réseket, és néhányan meglepően jól céloznak. Íme, hat ország példája, amely megmutatja, hogyan lehet egy csekélyebb méretű államnak sikeres AI-stratégiája.

Horváth Péter: enyhül a létszámhiány, a tanárok ma már versenyképes fizetést kapnak

A Nemzeti Pedagógus Kar napokban újraválasztott elnöke szerint a tanárok ma már versenyképes fizetést kapnak, és ez érződik a létszámhiány enyhülésében is. Horváth Péter erről az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt, és kifejtette azt is, hogy az alapbérek 20 százalékát differenciált bérekre fordítanák.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×