eur:
409.78
usd:
360.71
bux:
84947.5
2025. április 12. szombat Gyula
Nyitókép: CNSA

Hamarosan landolhat is Kína robotszondája a Holdon

Ez az első alkalom az 1970-es évek óta, hogy egy ország kőzetmintákat próbál gyűjteni a Holdról.

Robotszondát indított Kína kőzetminták vételezésére a Holdra helyi idő szerint kedd hajnalban. Az ősi kínai holdistennő nyomán Csang'o-5 nevet viselő űreszközt a Hosszú Menetelés-5 hordozórakéta segítségével lőtték fel a dél-kínai Hajnan-szigeten található Vencsang felbocsátóközpontból.

A Csang'o-5 feladata a Holdról kőzetmintákat gyűjteni, amelyek segíthetnek az égitest eredetének és kialakulásának megértésében. Amennyiben sikerrel jár, Kína lesz a harmadik ország, amely mintákat tudott venni a Hold felszínéről a Szovjetuniót és az Egyesült Államokat követően.

Pej Csao-jü, a küldetés szóvivője szerint

az űrszonda mintegy nyolc nap múlva Hold körüli pályára állva két járművet fog a felszínre bocsátani: egy le- és egy felszállóegységet.

Ezek nagyjából két napot fognak a felszínen tölteni, az egész küldetés pedig mintegy 23 napig tart majd.

Ha minden a tervek szerint alakul, a szonda leszállóegysége lyukat fog fúrni a felszínbe, és robotkarjával kőzet- és talajmintákat gyűjt. Ezeket a felszállóegység veszi át, majd dokkol a Hold körüli pályán keringő visszatérő modullal, amely az elképzelések szerint Kína Belső-Mongólia Autonóm Területén ér földet.

"A legnagyobb kihívásokat... a Hold felszínén végzett mintavételezés, az ottani felszállás, a Hold körüli pályán a találkozó és a dokkolás, illetve a nagy sebességű visszatérés a Föld légkörébe jelentik" - hangsúlyozta Pej, aki egyben a Holdkutató és Űrmérnöki Központ vezetője a kínai űrkutatási hivatalnál.

Ez az első alkalom az 1970-es évek óta, hogy egy ország kőzetmintákat próbál gyűjteni a Holdról.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Hősök, háremek, halottak: Bán Mór az Arénában a Hunyadi-regénysorozatról és a XV. század titkairól

Hősök, háremek, halottak: Bán Mór az Arénában a Hunyadi-regénysorozatról és a XV. század titkairól

Mekkora gyűjtőmunka szükséges egy, a XV. századi Magyarországot bemutató regénysorozat megírásához? Miért készít az író otthonra terepasztalt? Baj-e, ha még a szerző sem tudja igazán, hogyan is néztek ki valójában a középkor nagy magyar hősei? Igaz-e, hogy a hős nem feltétlenül hősnek született, lehet akár gyarló is? Mindezekről a kérdésekről is beszélt Bán Mór író, más művek mellett a sikeres televíziós sorozat alapjául szolgáló, Hunyadi című történelmi regényciklus szerzője az InfoRádió Aréna című műsorában..

Átkokat szórnak az oroszokkal való "kiegyezést" pedzegető amerikai ukrán képviselőre

Az Oroszországnak adott területi engedményeket és Volodimir Zelenszkij elnök eltávolítását követelte az amerikai Kongresszus egyetlen ukrán születésű tagja. Victoria Spartz egyedi nézetei nem túl népszerűek a szülőföldjén. Ő viszont azt mondja: egy brit lap félremagyarázta azt, amit mondott.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.14. hétfő, 18:00
Magyar Levente
a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára
Váratlan fordulat a vámháborúban: Donald Trump hatalmas hátraarcot csinált

Váratlan fordulat a vámháborúban: Donald Trump hatalmas hátraarcot csinált

Donald Trump amerikai elnök jelentős engedményt tett a globális technológiai gyártóknak, és egyúttal az amerikai fogyasztók is fellélegezhetnek, hiszen egy pénteken késő éjjel hozott döntéssel, visszamenőleges hatállyal (!) mentesítette az okostelefonokat, számítógépeket és egyéb elektronikai eszközöket az úgynevezett viszonossági vámok alól - jelentette az újabb komoly fordulatot a Bloomberg szombat délután. Az első jelentős fordulat szerdán este volt, amikor 90 napra felfüggesztette Trump a rendkívül magas vámok alkalmazását a Kínán kívüli relációkra, amelyre akkor felrobbantak a tőzsdék, majd a bizonytalanság miatt visszaestek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. április 12. 12:09
×
×
×
×